language

Kármán-ügy

Kármán-ügy

Kármán Irén, oknyomozó újságírónő, azután került a médiafigyelem központjába, hogy pest­erzsébeti lakása közelében ismeretlenek megtámadták és megverték, majd másnap össze­kö­tözve talált rá egy horgász a Duna-parton, ahonnan életveszélyes sérülésekkel kórházba szállí­tották.

Kármán az 1990-es év ekbeli olajszőkítésekkel kapcsolatos bűncselekményekről írt ko­rábbi könyvével és játékfilmjével hozta összefüggésbe a támadást. Szerinte az olaj­maffia próbálta meg így megfélemlíteni. Blogbejegyzéseiben hozzátette: a parlamenti pártok, így a Fidesz és az MDF mellett a szocialisták is érintettek az olajügyekben.

A rendőrség Kármán bántalmazásával kapcsolatos vallomásait később kétségbe vonta, majd a nyom­ravezetői díjat is visszavonta. Az újságírónő ekkor azt állította, hogy a vele szembeni tá­ma­dás hátterében azok a rendőrök állhatnak, akik féltek attól, hogy tényfeltáró tevékenységével leleplezi őket.

„Kármán Irén újságírónőt nem rabolták el a nyílt utcán otthona közeléből június 22-én este tíz óra után, ahogy azt ő állította, bár az igaz, hogy egy-két nappal korábban erős ütésektől vagy rú­gásoktól életveszélyes hasi sérüléseket szenvedett” – 2007 végén a Nemzeti Nyomozó Iroda (NNI) ezekkel a megállapításokkal zárta le a nyomozást bűncselekmény hiányára hivatkozva, hoz­zátéve, hogy eredmény a nyomozás folytatásától nem remélhető.

Ezt követően az ügy a Legfőbb Ügyészséghez került. A vádhatóság 2008 tavaszán a nyo­mo­zást – az NNI-től eltérően nem bűncselekmény, hanem – bizonyíték hiányában szüntette meg.