language

Akták:

Az MVM informatikai beszerzése highlight_off

Lapok:

Az MVM informatikai beszerzése

Az MVM informatikai beszerzése

Az MVM-csoport 2018 májusában hirtelen, egy héttel a kötelező könnyvizsgálati beszámolójának elfogadása előtt felbontotta együttműködését a nemzetközileg is ismert KPMG pénzügyi tanácsadó céggel, amellyel szerződés szerint 2020 márciusáig dolgozott volna együtt a vállalat. A váltás gyorsan megtörtént, ugyanis az MVM a szerződés felbontása után a BDO Magyarország nevű könyvvizsgáló céget bízta meg a könyvvizsgálati anyagok elfogadásával, amely ezt a szokásosnál sokkal gyorsabb vizsgálatok után május 30-ig meg is tette. A váltás oka az lehetett, hogy a KPMG auditora különböző fenntartások miatt nem volt hajlandó aláírni az MVM éves beszámolóját, a BDO-t azonban később tanácsadói szakvéleményekkel sikerült meggyőzni. 

A nyár folyamán az MVM csoport szinte teljes vezetősége távozott különböző indokokra hivatkozva, amelyet ekkor még nem hoztak összefüggésbe az auditorbotránnyal. A kevesebb, mint egy éve hivatalban lévő vezérigazgató Zsuga János is ideje korán távozni kényszerült. Távozott posztjáról még többek között Csiba Péter elnök, Huszár András pénzügyi vezető. Ezzel párhuzamosan a vállalatot felügyelő MNV-nél és az azt felügyelő Nemzeti Fejlesztési Minisztériumnál is vezetőváltás történt. 2018 augusztusában kiderült, hogy az MVM-csoport és a KPMG könyvvizsgálója azért kerülhetett összetűzésbe, mert a cégcsoport gyanúsan nagy értékű megbízást adott egy saját svájci leányvállalatának, hogy készítsen el számára egy informatikai ellenőrző rendszert. Az MVM International AG azonban egy Zürichben székelő, de valós teljesítményt nem felmutató vállalat, amelynek igazgatótanácsában helyet foglalt Mihalovics Péter, Seszták Miklós korábbi fejlesztési miniszter kabinetfőnöke, valamint Zsuga János is. 

Sajtóhírek szerint az informatikai rendszerre 4,89 milliárd forintot kifizető MVM több okból is feleslegesen költött ekkora összeget. Egyrészt uniós előírások szerint nem üzemeltethet ilyet, másrészt egyik leányvállalata már rendelkezik hasonló informatikai rendszerrel, ráadásul egy ukrán vállalatnak egy magyar cég sokkal olcsóbban szállított hasonló rendszert. Az MVM-csoporton belüli megállapodások értelmében a társaság informatikai fejlesztéseit az MVM Informatika Zrt. szállítja le, vezetője, a korábbi Synergon-vezér Lazarovits Márk azonban jelezte, hogy nem tudják leszállítani a kért fejlesztést.  A túlárazottnak tűnő megrendelés körüli botrány köthető az MVM-et felügyelő Seszták Miklós távozásával megváltozó erőviszonyokhoz. A helyére érkező Bártfai-Mager Andrea rögtön menesztette az MVM éléről Zsuga Jánost és Csiba Pétert is. Az MVM belső vizsgálatot indított, hogy felderítse az esetleges visszaéléseket az informatikai rendszerrel kapcsolatban. (fotó: Index.hu)

Támogass minket rendszeres adományoddal,

hogy a korrupciós ügyek ne tűnjenek el a süllyesztőben!

Index

1999-ben alapították az index.hu mögött álló index.hu Rt.-t, mely később Zrt.-vé alakult. Első tulajdonosa és finanszírozója Kőrös Ákos cége, az Interventra Kft. volt,ő Szőllösi Gáborral 75 %-ot tulajdonolt a részvénytársaságból. A tulajdonosi körhöz tartozott még az egykori INteRNeTTo-s csapat néhány tagja is, mint Nyírő András, Gerényi Gábor és Uj Péter is. A befektetőknek 25 %-os tulajdonrészük volt az Rt.-ben. Az év decemberében Nyírő távozott. 2000 tavaszára több nagy befektető is tulajdonrészt szerzett a cégben, ezek együttesen 25,1 %-os tulajdonlást tudtak magukénak. Nem sokkal ezután az Intel Capital is tulajdonosi hányadot szerzett. 2001-ben Csepi Lajos lett a kiadó vezérigazgatója, aki az Állami Vagyonkezelő Rt. korábbi vezetője volt. 2002 elejére csődhelyzet alakult ki, a megmentő a Kóka János és Bajnai Gordon tulajdonában lévő Wallis Rt. leányvállalata volt. A Webigen néven beszálló cég a részvények egyharmadát vásárolta meg. 2005-ben ezt a vállakozást Nobilis Kristóf vette meg, ennek hatására az akkor már Index.hu Zrt. néven futó cég a CEMP (Közép-európai Média Rt) tulajdonába került. Vélekedesek szerint Nobilis Spéder Zoltán egyik strómanja volt csupán: hamarosan be is igazolódott a gyanú, ugyanis Spéder Zoltán 2006-ban bevásárolta magát az Indexbe, megvéve a Wallis Rt részesedését. Innentől határozottan ő vált a háttérben a valódi tulajdonossá. Ez volt index.hu első nyereséges éve.


2009 óta a hírdetéseket a CEMP értékesíti. 2014-ben a Simicska Lajos érdekeltségébe tartozó Pro-Ráta Zrt opciós jogot szerzett az Index-beli tulajdonszerzésre, mely jogot 3 évvel később, már az Orbán-Simicska konfliktus idején érvényesített az üzletember. A Pro-Ráta ekkor tulajdonjogáról lemondva a Magyar Fejlődésért Alapítványnak adta át a kiadóvállatot. Ezt az alapítványt az NP Nanga Parbat Zrt. hozta létre pár hónappal korábban. Az alapítvány kuratóriumának elnöke Bodolai László, az index.hu jogásza lett. 2018-ban Simicska Lajos eladta érdekeltségeit Nyerges Zsolt üzletembernek. A CEMP-et időközben Spéder Zoltán két magánszemélynek adta el: Ziegler Gábornak, a CEMP Sales House ügyvezetőjének, illetve Oltyán Józsefnek, aki a Regon Média tulajdonosa és vidéki online médiahálózatot működtetett, valamint KNDP-s politikus volt. Ők ketten vették meg az NP Nanga Parbat Zrt.-t is, ezzel befolyást szereztek az Index hirdetései felett. A portál ezt követően támogatói kampányokba kezdett.

2020. július 22-én az Index.hu Zrt. igazgatóságának elnöke kezdeményezte Dull Szabolcs főszerkesztő elbocsátását. A szerkesztőség tagjai ezzel nem értettek egyet, és július 24-én nagy részük, több mint 80 munkatárs felmondott. 2020. november 23-án Szombathy Pál vezérigazgató-főszerkesztő távozott, a cég vezetését Starcz Ákos vette át. Bodolai László marad a csoport médiajogásza. Ezzel egyidőben az z Indamedia Network Zrt. bejelentette: visszavásárolják a Magyar Fejlődésért Alapítványtól (MFA) az Index.hu Zrt. részvényeit, így a jövőben az újság az Indamedia-csoport tagjaként folytatja működését. Az Indamedia tulajdonosai Ziegler Gábor és Vaszily Miklós.

 

 

Találatok/oldal: Listázási sorrend:
Találatok: [6]  Oldalak:   1

Lezárult az MVM belső vizsgálata, feljelentés aligha lesz, de a cég megfogott némi pénzt

Cikksorozatban követtük az MVM különös informatikai beszerzésének történetét. Mostani írásunkból kiderül, hogy a belső vizsgálatok lezárultak. Az eredmények láttán az MVM alapvetően a pénz megfogására koncentrált. Zsuga János, az MVM korábbi vezérigazgatója nem lett kegyvesztett, sőt, új lehetőséget is kapott a magyar államtól, Tokióban egy japán kereskedelmi partnerirodát vezethet.

MVM-botrány: büntetlenül csapolhatták az állami céget

2018 közepén, az éves beszámoló elfogadásakor robbant ki az MVM súlyos informatikai botránya. A cégcsoport, egy svájci leányvállalatán keresztül közel 5 milliárd forintért rendelt IT-rendszert egy szlovák lakótelepre bejegyzett, panamai hátterű cégtől. Egy év elteltével, az újabb beszámolókból jól kirajzolódik az ügy háttere. Az állami cég és az őt felügyelő miniszter azonban továbbra is titkolózik, és mint megtudtuk, a mai napig komoly fejfájást okoz az IT-beszerzés utózöngéinek elsimítása. Ugyan már minden egykori érintettnek távoznia kellett, de az elfolyt milliárdokat senki nem szerezte vissza.

Egy panamai hátterű cégnél landoltak az MVM milliárdjai

Cikksorozatban mutatjuk be, hogy a KPMG könyvvizsgálócég miért nem írta alá az MVM állami energetikai cégcsoport éves beszámolóját. Mostani írásunkból érthetővé válik, hogy miért titkolózott az Index kérdései után is az MVM és a magyar állam az 5 milliárd forintos ügyről. Hihetetlen, de igaz: az MVM egy frissen alapított magyar és panamai háttérrel bíró szlovák céget bízott meg a különös informatikai fejlesztéssel.

Belső vizsgálat indult az MVM-nél az auditbotrány miatt

Két cikkben foglalkoztunk már az MVM-csoport különös svájci informatikai beszerzésével és az éves audit körül kialakult botrányával. A nemzeti vagyon kezeléséért felelős tárca nélküli miniszter, vagyis Bártfai-Mager Andrea sajtófőnökétől immár azt is tudjuk, hogy az ügyben belső vizsgálat van folyamatban.

Zürichig érnek az MVM kínos könyvvizsgálói botrányának a szálai

Seszták Miklós fejlesztési miniszter kabinetfőnöke, valamint az MVM immár eltávolított vezérigazgatója is képviselői voltak annak a zürichi MVM-cégnek, amely 4,89 milliárd forintos szerződést kötött a hazai MVM-mel. De vajon miért? Úgy tűnik ezt az MVM auditora sem értette.

Súlyos következményei lettek az MVM körüli auditorbalhénak

Puskaporos volt az idei nyár a Magyar Villamos Műveknél (MVM). A társaság éves beszámolójának elfogadásakor sebtiben új auditort kellett találni. Hamarosan a társaság menedzsmentjének zöme is távozott. Az MVM vezetői posztjai amúgy sem hosszú távra szólnak, de Zsuga János legutóbbi vezérigazgató még egy évet sem kapott. Az utód Kóbor György előtt komoly átszervezési és integrációs feladat áll.
Találatok: [6]  Oldalak:   1