language

Akták:

Bajai időközi önkormányzati választások highlight_off

Lapok:

Bajai időközi önkormányzati választások

Bajai időközi önkormányzati választások

2013 őszén, az időközi önkormányzati választásokkor került ki egy videó a hvg.hu-ra. A videó azt mutatta, hogy a város egyik körzetében – ahol a Fidesz jelöltje, Kovács Csaba kiugró eredményt ért el – utaztatták a szavazókat. A választás után az  Együtt 2014 - PM választási csalás gyanúja miatt óvást jelentett be. Vádjaik szerint a Fidesz aktivistáit Kindlovits Máté, Kubatov Gábor pártigazgató személyi titkára igazította el. Az érintett szavazókörben viszont több mint nyolc százalékkal több ember jelent meg, mint három évvel korábban. A Kecskeméti Törvényszék illetékes bírói tanácsának határozata megállapította, hogy a kampánycsend megsértése miatt a választást meg kell ismételni a szavazókörben – végül a megismételt szavazást is Kovács Csaba nyerte

Pár nappal ezután a köztévé híradójában elhangzott rendőrségi információk szerint a felvételt manipulálták. Egyes információk szerint a felvétel az MSZP székházából juthatott el a hvg-hez. A Bács-Kiskun megyei rendőr-főkapitányság a Fidesz feljelentése alapján nyomozást rendelt el a választás, a népszavazás, a népi kezdeményezés és az európai polgári kezdeményezés rendje elleni bűncselekmény gyanúja miatt ismeretlen tettes ellen.

Az ügy kirobbanása után a videó egyik készítője, a DK-s Kőrös Gusztáv 2013 októberében lemondott a pártban betöltött posztjáról. Kőrös elmondása szerint a felvétel eredetileg oktatóvideónak készült, annak bemutatására, hogyan vásárolják meg a politikusok a romák szavazatait. A videót Kőrös szerint az MSZP-s Király György, az MSZP sporttagozatának alelnökének megrendelésére készítették, célja pedig – előzetes tudomása szerint – nem az volt, hogy a nyilvánosság elé kerüljön, így az MSZP őt is becsapta. 

2014. áprilisában a főügyészség kaposvári regionális osztálya négyrendbeli hamis vád bűntettének megalapozott gyanúja miatt gyanúsítottként hallgatta ki K. Gusztávot, majd pár hónappal később vádat emeltek ellene. A vádirat szerint – korábbi magyarázatával szemben – Kőrös Gusztáv a kormánypártokat lejáratni szándékozó hamis videófelvételt készített: ebben, a társai által eljátszott jelenetben  egy közvetítő 200 ezer forintot ad át néhány helyi férfinak, és további pénzt és tűzifát ígér nekik, ha ők és családtagjaik is elmennek szavazni a bajai időközi választáson.

2022. májusában a Pesti Központi Kerületi Bíróság Kőrös Gusztávot hamis vád bűntettében bűnösnek mondta ki, és 7 hónap, végrehajtásában 1 év 6 hónap próbaidőre felfüggesztett börtönbüntetésre ítélte.

Index

1999-ben alapították az index.hu mögött álló index.hu Rt.-t, mely később Zrt.-vé alakult. Első tulajdonosa és finanszírozója Kőrös Ákos cége, az Interventra Kft. volt,ő Szőllösi Gáborral 75 %-ot tulajdonolt a részvénytársaságból. A tulajdonosi körhöz tartozott még az egykori INteRNeTTo-s csapat néhány tagja is, mint Nyírő András, Gerényi Gábor és Uj Péter is. A befektetőknek 25 %-os tulajdonrészük volt az Rt.-ben. Az év decemberében Nyírő távozott. 2000 tavaszára több nagy befektető is tulajdonrészt szerzett a cégben, ezek együttesen 25,1 %-os tulajdonlást tudtak magukénak. Nem sokkal ezután az Intel Capital is tulajdonosi hányadot szerzett. 2001-ben Csepi Lajos lett a kiadó vezérigazgatója, aki az Állami Vagyonkezelő Rt. korábbi vezetője volt. 2002 elejére csődhelyzet alakult ki, a megmentő a Kóka János és Bajnai Gordon tulajdonában lévő Wallis Rt. leányvállalata volt. A Webigen néven beszálló cég a részvények egyharmadát vásárolta meg. 2005-ben ezt a vállakozást Nobilis Kristóf vette meg, ennek hatására az akkor már Index.hu Zrt. néven futó cég a CEMP (Közép-európai Média Rt) tulajdonába került. Vélekedesek szerint Nobilis Spéder Zoltán egyik strómanja volt csupán: hamarosan be is igazolódott a gyanú, ugyanis Spéder Zoltán 2006-ban bevásárolta magát az Indexbe, megvéve a Wallis Rt részesedését. Innentől határozottan ő vált a háttérben a valódi tulajdonossá. Ez volt index.hu első nyereséges éve.


2009 óta a hírdetéseket a CEMP értékesíti. 2014-ben a Simicska Lajos érdekeltségébe tartozó Pro-Ráta Zrt opciós jogot szerzett az Index-beli tulajdonszerzésre, mely jogot 3 évvel később, már az Orbán-Simicska konfliktus idején érvényesített az üzletember. A Pro-Ráta ekkor tulajdonjogáról lemondva a Magyar Fejlődésért Alapítványnak adta át a kiadóvállatot. Ezt az alapítványt az NP Nanga Parbat Zrt. hozta létre pár hónappal korábban. Az alapítvány kuratóriumának elnöke Bodolai László, az index.hu jogásza lett. 2018-ban Simicska Lajos eladta érdekeltségeit Nyerges Zsolt üzletembernek. A CEMP-et időközben Spéder Zoltán két magánszemélynek adta el: Ziegler Gábornak, a CEMP Sales House ügyvezetőjének, illetve Oltyán Józsefnek, aki a Regon Média tulajdonosa és vidéki online médiahálózatot működtetett, valamint KNDP-s politikus volt. Ők ketten vették meg az NP Nanga Parbat Zrt.-t is, ezzel befolyást szereztek az Index hirdetései felett. A portál ezt követően támogatói kampányokba kezdett.

2020. július 22-én az Index.hu Zrt. igazgatóságának elnöke kezdeményezte Dull Szabolcs főszerkesztő elbocsátását. A szerkesztőség tagjai ezzel nem értettek egyet, és július 24-én nagy részük, több mint 80 munkatárs felmondott. 2020. november 23-án Szombathy Pál vezérigazgató-főszerkesztő távozott, a cég vezetését Starcz Ákos vette át. Bodolai László marad a csoport médiajogásza. Ezzel egyidőben az z Indamedia Network Zrt. bejelentette: visszavásárolják a Magyar Fejlődésért Alapítványtól (MFA) az Index.hu Zrt. részvényeit, így a jövőben az újság az Indamedia-csoport tagjaként folytatja működését. Az Indamedia tulajdonosai Ziegler Gábor és Vaszily Miklós.

 

 

Találatok/oldal: Listázási sorrend:
Találatok: [1]  Oldalak:   1
Találatok: [1]  Oldalak:   1