language

Akták:

Gripen-ügy highlight_off

Kulcsszavak:

közbeszerzés highlight_off

Gripen-ügy

Gripen-ügy

A magyar kormány 2001-ben döntött a NATO csatlakozás után időszerűvé vált harcászati repülő erők fejlesztéséről. Sokáig az Egyesült Államok F 16-os vadászrepülők bérbeadásáról szóló ajánlata tűnt biztos befutónak, azonban a nemzetbiztonsági kabinet 2001. szeptember 10-én tartott ülésén Orbán Viktor miniszterelnök a várakozásokkal ellentétben a svéd Saab, valamint a vállalatban 20%-os részesedéssel rendelkező brit BAE Systems hadiipari konszern svéd gyártmányú Gripen vadászgépek bérbeadására vonatkozó ajánlatát hirdette ki a tender győzteseként. A magyar állam és az Egyesült Államok k özött kialakuló diplomáciai affér mellett megindult a máig tartó találgatás a Gripen-gépek megvásárlásának tényleges indokairól.


Találatok/oldal: Listázási sorrend:
Találatok: [77]  Oldalak:   1 2 3 4 5 6 7 8   >  >>

Erős lobbik csatáznak a kormány új gigaberuházásáért

Sok halogatás és zsákutca után valószínűleg idén elindul az elöregedett helikopterflotta cseréje. A startpisztoly már eldördült, de a versenyzők egyelőre jórészt a színfalak mögött vetélkednek a következő évek legnagyobb magyarországi üzlete érdekében: harminc darab helikopter leszállításáért, amelyről a kormány csak nagyon szűkszavúan nyilatkozik.

Korrupcióból jelesre vizsgázott Magyarország

Tudományos elismerést kapott két magyar kutató Amerikában, akik a korrupció természetrajzát írták le. Volt honnan meríteni, Magyarország a föld országainak legkorruptabb harmadába tartozik.

Aggasztó a Vadai-jelentés titkossága?

A korábban felmerült korrupciós gyanú miatt a Transparency International Magyarország (TI) aggasztónak tartja, hogy a Gripen-szerződés és a Gripen-beszerzés körülményeit vizsgáló Vadai-jelentés továbbra sem nyilvános – ezt a korrupció ellen küzdő szervezet jelentette ki lapunknak. A TI kiemelte: a minősített adatok védelméről szóló törvény jelenti a közérdekű adatok megismeréséhez fűződő, az alaptörvény által is biztosított jog legerősebb korlátozását.

A Gripen-vásárlást 'inkább kenőpénzek befolyásolták, mintsem az aktuális nemzeti érdek'

Elhagyta szülőhazáját, mert parlamenti képviselőként hiába tárta fel a dél-afrikai hadi beszerzések körüli korrupciót, politikustársai eltussolták az ügyet. A jelenleg Londonban élő Andrew Feinstein nemrég világhírt hozó könyvet írt a globális hadiipar árnyoldaláról, benne a magyarországi Gripen-beszerzés körüli, feltételezett visszásságokról. Szerinte nehezen elképzelhető, hogy épp a magyar üzletben nem volt csúszópénz.

Polt Péter: hozott anyagból kezdünk dolgozni

Tisztán büntetőjogi eszközökkel nem lehet eredményesen harcolni a korrupció ellen, a nyomozó hatóságok eljárását szigorú előírások szabályozzák, és hozott anyagból dolgoznak – állítja Polt Péter legfőbb ügyész, aki egy kérdésre elismerte: gyakran a sajtóból értesülnek arról, hogy valaki egy nagy horderejű ügyben feljelentést kíván tenni, ám a beadványa soha nem érkezik meg. A politikai marketing célú feljelentések ellen az ügyészség tehetetlen, és a politikától vár önmérsékletet.

Az Orbán-kormány a korrupcióért és a korrupció ellen

A K-Monitor a Korrupcióellenes világnap alkalmából közzé tette félidőértékelő elemzését, melyben az Orbán-kormány eddigi korrupcióval kapcsolatos intézkedéseit vizsgálja.

Van bizonyíték a korrupcióra?

A magyar hatóságok évek óta állítják: nincs magyar érintettség a Gripen-botrányban, ezért eljárást indítani sincs ok. Most azonban birtokunkba került az ügy egyik brit tanújának ezeroldalas vallomása, amelyben magyar kenőpénzek kifizetéséről is beszél.

Hende keresteti a Vadai-jelentést

Feladatként adta ki Hende Csaba honvédelmi miniszter, hogy minden, a Gripen-beszerzéssel kapcsolatos iratot keressenek meg az adminisztráció tagjai, így a vélhetően még az előző kormányzat idején eltűnt Vadai-jelentést is. Az LMP-s Dorosz Dávid eközben további dokumentumok nyilvánosságra hozatalát szorgalmazza.

Házkutatás és Matolcsy szava

Továbbra sem tisztázott megnyugtató módon, hogy mennyi valóságalapja lehet annak a brit korrupcióellenes hivatal előtt tett tanúvallomásnak, amelyben a nemzetközi Gripen-botrányban érintett egyik főszereplő pénzügyi tanácsadója, bizonyos Mark Cliff azt állította: Ausztria és Csehország mellett Magyarországgal is tárgyaltak kenőpénz fizetéséről, öt magyart meg is vesztegettek a beszerzés kapcsán, összesen 180 millió schilling értékben.
Találatok: [77]  Oldalak:   1 2 3 4 5 6 7 8   >  >>