language

Akták:

Dohányboltellátó mutyi highlight_off

Személyek:

Sánta János József highlight_off

Dohányboltellátó mutyi

Dohányboltellátó mutyi

Lázár János június elején jelentette be, hogy 2015. november 1-jétől az Országos Dohányboltellátó Kft. végzi a dohány-kiskereskedelmi ellátási feladatokat, mivel a karácsonykor megnyílt lehetőségre csak a British American Tobacco (BAT) és Tabán Trafik Zrt. közös társasága reagált. A hírre reagálva a versenytársak tízszeres koncessziós díjat ajánlottak, amit Lázár János blöffnek nevezett és a Fejlesztési Minisztérium 24 órán belül elutasított.

Sánta János József

(id.) Sánta János József hódmezővásárhelyi vállalkozó. Akkor vált országosan ismertté, amikor az ő ötletei alapján alakult ki a Nemzeti Dohánybolt-rendszer. id. Sánta és dohányos cége, a Continental lett a legnagyobb nyertese a kormány dohány-kiskereskedelem integrációjáról szóló törvényének (Trafikmutyi) . Sánta a tulajdonosa az Országos Dohányboltellátó Kft.-nek, amelynek 2016-os árbevétele közel 517 milliárd forint volt, a nyeresége pedig 3,26 milliárd. Sánta és fia, Sánta János István ezután azzal is bekerült a hírekbe, hogy – miután letarolta a hazai dohánypiacot – beszállt a Napi Gazdaság/Magyar Időkbe is, hogy segítse Orbán Viktort a Simicska Lajos elleni harcban. Később megvált MI-üzletrészétől. Cégei döntően a dohányágazatban tevékenykednek: a Continental Zrt. gyártó, a Dofef Zrt. fermentáló, a Tabán Trafik Zrt. kereskedőcég, a Ventas Coffee Kft. pedig a kávébizniszben utazik. A Sánta-család az utóbbi időben napelemes energetikai fejlesztésekben is felbukkant.

Találatok/oldal: Listázási sorrend:
Találatok: [13]  Oldalak:   1 2   >  >>

Hatalmas dohány van az államosított dohánykereskedelemben, csak nem az államnak

Négy év alatt 14 milliárd forint osztalékot fizetett tulajdonosainak az állami koncesszióban működő dohányboltellátó, eközben az államnak 2 milliárd forint koncessziós díjat juttatott. A nemzeti trafikokat felügyelő állami cég némi nyereséget tudott produkálni a dohánykövető rendszernek köszönhetően.

Óriási dohányt szakított Lázár János ismerőse az állami monopóliummal

Indulása óta 6 milliárd forint osztalékot termelt tulajdonosainak, elsősorban Sánta János hódmezővásárhelyi vállalkozónak az állami dohánykereskedelmi monopólium. Az államhoz eközben koncessziós díjból és nyereségadóból együtt 1,3 milliárd folyt be. A monopólium tulajdonosai ráadásul a dohánykövetési rendszerrel kapcsolatos kiadásaikra is százmilliókat vettek ki.

Trafikkoncesszió: évek óta nincs pályáztatás, egy ember szava dönt

Az állam 2015 áprilisa óta nem ír ki új trafikpályázatot, azóta mégis 601 trafik kapott engedélyt, és a kijelöléskor egy ember, a Nemzeti Dohánykereskedelmi Zrt. vezérigazgatójának szava dönt. A tavaly 3,6 milliárd forint nyereséget termelő dohányellátó nagykereskedő többségi tulajdonosa, a Tabán Trafik Sánta János érdekeltsége - aki viszont a dohányzást felmenő rendszerben teljesen betiltani, a trafikok számát pedig csökkenteni szándékozó Lázár János holdudvarához tartozik.

Lázár János a dohányzás visszaszorításáért fog küzdeni

Jánosunknak a nemdohányzók fokozottabb védelme és a dohánypiac szabályozására vonatkozó kormányzati teendők ellátása lesz a feladata. Miután 2012-es trafiktörvénye -csak tavaly- 29 milliárdot hozott baráti cégének a Continentalnak.

A nemzeti újraelosztás rendszere: minden doboz cigarettán 30 forint nyereség

2015-ben a Lázár miniszter közeli ismerőse, a Tabán Trafik-os Sánta János többségi érdekeltségébe került az államilag újraosztott trafikhálózat ellátásának monopóliuma. A tavalyi volt az erre alapított Országos Dohányboltellátó Kft. első teljes éve: az adatokból az látszik, hogy legkevésbé a magyar állam járt jól a piac újrafelosztásával. A központi költségvetésnek mindössze 100 millió forint koncessziósdíj- és 200 millió forint társaságiadó-bevétel jutott a nyereségből; ennél több, 376 millió ment el TAO-ra, a tulajdonosoknak pedig 3 milliárdot meghaladó tiszta profit hozott az egyszereplőssé tett piac.

Uniós és magyar közpénzek a kormánypárti médiafoglalás szolgálatában 2014-2016

Lassan befejeződik a nem-kormánypárti média felvásárlása, miközben másfél év alatt szinte a semmiből felépült az új, Simicska-cégek nélküli orbánista médiaportfólió. Az 1 milliósra mért elérésű Origo mellett a TV2, az új bulvár-portfólió, az ugyancsak egymillió olvasót elérő vidéki laphálózat és a szépen hálózatosodó rádióadók sosem látott, politikailag homogén tulajdonosi struktúrájú médiabirodalommá állnak össze. Az akvizíciók és a működtetés költségeit részben a magyar költségvetésből átcsatornázott pénzek, részben a tulajdonos stróman-oligarcháknak juttatott uniós finanszírozású projektek haszna fedezi.

Új áramtermelők Hódmezővásárhelyen – Dohányos kapcsolat

Egyszerre négy új társaságot jegyeztek be a Sánta János érdekkörébe tartozó Continental-csoport központi címén. A 3-3 millió forint törzstőkével alapított kft.-k fő profilja a villamosenergia-termelés, ami elüt a csoportétól. A Lázár János kancelláriaminiszter dohányügyi tanácsadójaként számon tartott Sánta János birodalmának a tagjai ugyanis döntően a dohányágazatban ténykednek. A Continental Zrt. gyártó, a Dofef Zrt. fermentáló, a Tabán Trafik Zrt. kereskedőcég, a Ventas Coffee Kft. pedig a kávébizniszben utazik.

Vizsgálatot követel a PM a dohányellátó koncesszió ügyében

A Párbeszéd Magyarországért vizsgálatot követel, az Állami Számvevőszékhez és a Kormányzati Ellenőrzési Hivatalhoz fordul a Continental-csoport dohányellátó koncessziókra vonatkozó pályázati győzelme miatt, amely az ellenzéki párt szerint súlyosan károsítja az államot.

Egy oligarcha felemelkedése

A Sánta Jánoshoz kötődő Tabán Trafik Zrt. és a pécsi BAT konzorciumát támogatja a kormány, amikor a nemzeti dohányellátóval átszervezi a nagykereskedelmet. A több mint 80 százalékos adóteherrel együtt mintegy félezer milliárd forintos bruttó árbevételű üzlet fő kedvezményezettje Sánta János lehet.
Találatok: [13]  Oldalak:   1 2   >  >>