language

Akták:

Kormány vs. Norvég Alap highlight_off

Kulcsszavak:

sikkasztás highlight_off

Kormány vs. Norvég Alap

Kormány vs. Norvég Alap

2014 tavaszán a KEHI a Miniszterelnökség utasítására kezdte el a Norvég Civil Támogatási Alap által támogatott szervezetek vizsgálatát, melynek végén több szervezetet feljelentett. A vizsgálatot a hivatalos kommunikáció miatt azért kezdeményezte – a látszat szerint – Lázár János, mert az NCTA-támogatásokat kezelő konzorcium egyik tagja, az Ökotárs Alapítvány esetében LMP-s kötődést és emiatt politikai elfogultságára utaló körülményeket véltek felfedezni. A KEHI-vizsgálat törvénytelensége miatt – mely az NCTA működésére vonatkozó nemzetközi megállapodásból következik – több más, Norvég Alap által támogatott szervezet visszautasította az adatszolgáltatást a KEHI részére, Szabó Tímea, az Együtt-PM társelnöke pedig hivatali visszaélés miatt feljelentést tett.

2014 augusztusában a KEHI vizsgálata során talált szabálytalanságok miatt sikkasztás gyanújával nyomozás indult az Ökotárs Alapítvány ellen, majd szeptember 8-án a Készenléti Rendőrség Nemzeti Nyomozó Iroda (NNI) házkutatást tartott az Ökotárs, illetve egy másik, Norvég Alap pályázatokat ellenőrző konzorciumi tag, a Demokratikus Jogok Fejlesztéséért Alapítványnak (DemNet) irodájában. (A Budai Központi Kerületi Bíróság 2015 elején – helyt adva az Ökotárs panaszának  – kimondta a razzia törvénytelenségét.)

2014 őszén a KEHI költségvetési csalás gyanújával a NAV-nál is feljelentést kezdeményezett, amely az érintett konzorciumi szervezetek adószámának felfüggesztését eredményezte. Pár hónappal később a bíróság döntésével a szervezetek visszakapták adószámukat, a nyomozást pedig 2015 őszén a NAV bűncselekmény hiányában megszüntette az Ökotárs Alapítvány és a többi, 17 vizsgált szervezettel szemben – a lezárult ügyészségi vizsgálat csupán adminisztrációs hibákat tárt fel a norvég pénzeket felhasználóknál. Később kiderült, hogy a KEHI-vizsgálatot eredetileg személyesen Orbán Viktor miniszterelnök kezdeményezte

2015 decemberében Norvégia és Magyarország között paktum született a Norvég Alappal kapcsolatban; ebben a magyar kormány írásbeli garanciát vállalt, hogy nem éri atrocitás a norvégok által támogatott civileket. A 2014-15-ös forrásbefagyasztást követően 2016-tól ismét megkezdődtek a tárgyalások a két állam között, mivel azonban egészen a 2021-es határidőig nem sikerült megegyezniük abban, hogy a pályázók közül melyik szervezet legyen a független alapkezelő (a magyar kormány nem fogadta el, hogy a pályázaton legtöbb pontot elérő Ökotárs Alapítvány kapja a megbízást), a magyar állam végül 77 milliárd forint támogatástól esett el

A az így kieső Norvég Alap helyett a kormány 2021-ben egy új pályázati alapot hozott létre, a Városi Civil Alapot, melynek 4 milliárdos keretösszegéből jellemzően Fidesz-közeli szervezetek részesülnek.


 

 

 

Találatok/oldal: Listázási sorrend:
Találatok: [23]  Oldalak:   1 2 3   >  >>

Az elbukott szabadságharc után folytatódhat a norvég pénzosztás

Nincs több eljárás a Norvég Alap civiljeivel szemben, Norvégia pedig újra folyósítja a támogatásokat – így végződött az Orbán-kormány szabadságharca a kormányzattól független pénzosztó szervezetek ellen. A Miniszterelnökséget ve­zető Lázár János továbbra is adós azzal a bocsánatkéréssel, amelyet a civilek „ártatlanságának” kiderülése esetére ígért be.

A rágalmak ára

Egy éve indult az érintett civil szervezetek elleni kormányzati akció. Bosszúból egyébiránt, az orbánizmusra oly jellemző módon. Norvégia ugyanis felfüggesztette 142 millió euró fejlesztési támogatás kifizetését amiatt, hogy a magyar kormány egyoldalúan átalakította a pénzek elosztásával foglalkozó állami szervezetrendszert.

Egy éve vegzálja a kormány a civileket - Csak a gonoszság maradt

Hová tűntek az Ökotárs-ügy iratai?

Megfeledkezhettek az V. kerületi rendőrkapitányságon azokról az iratokról, amelyeket a rendőrség kérésére adott át az Ökotárs Alapítvány augusztus 14-én. A Nemzeti Nyomozó Iroda (NNI) augusztus utolsó hetében telefonon érdeklődött az alapítványnál, hogy adtak-e át dokumentumokat az V. kerületi rendőrkapitányságnak - értesült lapunk. Az NNI épp augusztus 14-én indított nyomozást hűtlen kezelés gyanújával, ismeretlen tettes ellen, miközben az Ökotárs irataiból és az ügyben az eredeti feljelentést tevő Tényi István vallomásából sem lehettek még információik.

TANÚKÉNT HALLGATJÁK KI AZ ELSŐ FELJELENTŐT A NORVÉG ALAP ÜGYÉBEN

Tényi István júniusban – a Kehit megelőzve – költségvetési csalás miatt fordult a hatóságokhoz, amelyek először sikkasztás gyanújával nyomoztak, azóta viszont – a Kormányzati Ellenőrzési Hivatal (Kehi) – már hűtlen kezelés és jogosulatlan pénzügyi tevékenység miatt járnak el.

„Azokra mentek, akiket Lázárék kilistáztak”

Krétakör Alapítvány, K-Monitor Közhasznú Egyesület, Nők a Nőkért Együtt az Erőszak Ellen Egyesület, Demokratikus Ifjúságért Alapítvány, Transparency International Magyarország Alapítvány, Magyar Női Érdekérvényesítő Szövetség, Társaság a Szabadságjogokért, Asimov Alapítvány, Roma Sajtóközpont, Labrisz Leszbikus Egyesület, Patriarchátust Ellenzők Társasága, Liberális Fiatalok Egyesülete, Szivárvány Misszió Egyesület – ezek azok a szervezetek, akiknek a projektpapírjait a rendőrség tegnap az Ökotárs Alapítványnál lefoglalta.

Kiderült, hogyan szervezkedett a kormány ellen az Ökotárs

A vád szerint sikkasztanak és a kormány ellen uszítanak itthon és külföldön, valójában viszont olyan feladatokat is ellátnak, amiket az államnak kellene, sőt, még annál is többet. Ezt csinálták 2013-ban a kancelláriaminiszter kipécézett civiljei.

Újabb részleteket közöltek a norvég alapok ügyéről

Feljelentés alapján, sikkasztás miatt vizsgálja az ügyészség az Ökotárs Alapítvány által koordinált Norvég Civil Támogatási Alap (NCTA) gyakorlatát – tájékoztatott csütörtökön a Fővárosi Főügyészség.
Találatok: [23]  Oldalak:   1 2 3   >  >>