language
A cikk megjelenésének [eredeti URL-jén]() nem érhető el. Legjobb igyekezetünk szerint kerestük máshol is az interneten, de nem találtuk. Ismersz egy linket? Küldd el nekünk!

Támogasd a K-Monitor Sajtóadatbázis fenntartását, hogy a korrupciós, közpénzes cikkek ne tűnjenek el a süllyesztőben!

Hálapénz

A hálapénz (vagy paraszolvencia) Magyarországon az 50-es években terjedt el, ugyanis a hatóságok hallgatólagosan tudomásul vették, hogy az orvosok ily módon némileg növelhetik viszonylag szerény keresetüket. A hálapénz rövid idő alatt általánossá vált az egész egészségügyben, noha rendkívül egyenlőtlenül oszlik el az egyes orvos-szakmák között. 2007-es becslések szerint évente nagyjából 30-100 milliárd forintnyi hálapénz folyik adózatlanul a kiváltságos egészségügyi dolgozók zsebébe. Polt Péter egykori Legfőbb Ügyész 2004-ben állásfoglalást adott ki a hálapénz büntethetőségével kapcsolatban. Ennek értelmében az orvos által a kezelés előtt követelt hálapénz büntethető (vesztegetés), viszont a sikeres kezelés után, a beteg által önként adott hálapénz elfogadása nem bűncselekmény:

 

„a gyógyító-megelőző tevékenységet végző orvos passzív gazdasági vesztegetés miatt csak akkor büntethető, ha tevékenységét költségvetési szerv, gazdálkodó szervezet vagy társadalmi szervezet dolgozójaként, illetőleg tagjaként végzi.”
„ba) a hálapénzt kéri, büntethető,
bb) a kötelességének megszegéséért adott hálapénzt elfogadja, büntethető (ha a kötelességét ténylegesen megszegi, bűncselekménye súlyosabban minősül; a kötelességnek előny adásához kötött teljesítése is kötelességszegés, ezért az orvosi kötelesség lényegi tartalmát jelentő gyógyító-megelőző tevékenység teljesítésének juttatáshoz kötése ugyancsak megalapozza a büntetőjogi felelősséget),
bc) a hálapénzt nem gyógyító-megelőző tevékenységére tekintettel, hanem igazgatási (irányító, szervező, ellenőrző) vagy gazdasági jellegű intézkedési körében kéri vagy elfogadja, büntethető.”
„orvos gyógyító-megelőző tevékenységére tekintettel adott hálapénzt nem kéri, de azt elfogadja, nem büntethető”


A bc) esetre példa, ha az orvos akkor kap a betegétől pénzt, amikor hivatalos szakértői tevékenységet lát el, kedvezményekhez vagy egyes munkakörök betöltéséhez feljogosító igazolást állít ki, esetleg betegállományba vesz, avagy leszázalékol valakit. Ilyenkor a hálapénz összege jóval magasabb az átlagosnál.

 

Bővebben:
NOL
Tárki
Egészségügyi Minisztérium
ÉS interjú Dr. Ungár László nőgyógyász-sebésszel

 

 

Hálapénzzel kapcsolatos hírek a K-Monitor adatbázisában.