Lapok: |
„Ez egy felháborítóan versenykorlátozó kiírás” – gyanús pályázat a XII. kerületben
A közbeszerzési szakértő szerint a Hegyvidéki Önkormányzat egyik legfrissebb eljárása újabb iskolapéldája annak, hogyan lehet törvényesen, mégis felháborító módon befolyásolni egy pályáztatás eredményét úgy, hogy szinte biztosan az általuk preferált cég legyen a befutó. A gyanús közbeszerzésre Kovács Gergely, a Magyar Kétfarkú Kutya Párt elnöke hívta fel a figyelmet. Többek között az ehhez hasonló, egyajánlatos közbeszerzések is közrejátszottak abban, hogy uniós eljárás induljon Magyarország ellen.
Kis Károly
Kis-Szölgyémi Ferenc
Lacza Ádám
Szűcs Róbert János
Tombor András
B+N Referencia Zrt.
Budapest Főváros XII. Kerület Hegyvidék Önkormányzat
Shield Protection Service Kft.
állami/önkormányzati szerződések
klientúra
közbeszerzés
őrzés-védés
pályázat
takarítás
versenykorlátozás - kartell
Budapest
Pártrendezvények közpénzből: választási mozgósításra használhatták az állami civil alap támogatásait
Tavaly, a választási év előtt médiaépítésre, idén pedig a választási kampányban tartott, politikusokat is felvonultató rendezvényekre kapták a legnagyobb pénzeket a Fidesz-közeli szervezetek az állami civil alapból. A K-Monitorral közösen megnéztük, milyen pályázatokra adott pénzt idén a főleg kormánypártközeli csoportokat támogató Városi Civil Alap program.
Városi Civil Alap
Bethlen Gábor Alapkezelő Zrt.
Dunamenti Polgári Egyesület
Forrásvíz Kulturális Alapítvány
Márai Sándor Kulturális Polgári Kör
Összefogás Óbudáért Egyesület
Polgári Hatvanért Közhasznú Alapítvány
Szeretem Vásárhelyt Egyesület
Városi Civil Alap
Zöld Út Caritas
adatigénylés
civilek
klientúra
média
pályázat
pártfinanszírozás
támogatás
választások - népszavazás
Érdi botrány: egyvalaki írta a „versengő” óvodai közbeszerzési ajánlatokat
Egy két évet felölelő vizsgálati jelentés szerint az érdi óvodaépítési közbeszerzések során az elvileg egymással versengő meghívott cégek ajánlatainak szerzője ugyanaz a felhasználó volt a beadott pályázati CD-k metaadatai szerint. A jelentéstevő közel 60 oldalon keresztül sorolja a közbeszerzési szabálysértéseket, korrupciógyanús részleteket. Az is kiderült, hogy a volt fideszes alpolgármester projektkoordinátora volt több olyan eljárásnak, amelyekben a pályázatot rokonának cége nyerte meg. A Pest megyei város ellenzéki polgármesterének feljelentése után büntetőeljárás kezdődött kartellbűncselekmény miatt.
Közel 300 millió forintot adott hotelfejlesztésre az EKF-et szervező cég a saját főtanácsadója vállalkozásának
Jövőre Veszprém lesz Európa Kulturális Fővárosa (EKF). Ennek kapcsán 800 millió forintot szórtak ki hotelfejlesztésekre. A Veszprém-Balaton 2023 Zrt. úgy osztotta ki a pénzeket, hogy abból nagyrészt egy szűk, a fideszes önkormányzattal jó kapcsolatot ápoló kör részesült. Közel 300 millió forint landolt a Veszprém-Balaton 2023 Zrt. korábbi vezérigazgatójának a többségi tulajdonában lévő szállodájánál. Mészáros Zoltán sietősen távozott a posztjáról még a pályázat kiírása előtt, de vezérigazgatói főtanácsadóként maradt a cégnél. Egy másik, helyi és EKF-es közbeszerzéseken sikeres cég pedig 272 millió forintot kapott.
Kastélyt és várromot is vett Szlovákiában a Szíjjártó embereivel kitömött alapítvány
Bethlenfalva, Késmárk, Lőcse, Nagykövesd, Trencsén: ezeken a felvidéki településeken szerzett meg újabb ingatlanokat a Közép-európai Épített Örökség Megőrző Alapítvány egyik leányvállalata. Így már 24 olyan épületről tudunk, amit a Magyar Állam által létrehozott alapítvány a Trianon előtt Magyarországhoz tartozó területeken vásárolt.
Kapacitásbővítésre adott a Viresolnak 1,3 milliárd forintot a Pénzügyminisztérium
Mészáros Lőrinc és Szíjj László visontai keményítőgyára 2020 decemberében 1,3 milliárd forint vissza nem térítendő beruházási támogatást kapott a Pénzügyminisztériumtól. Tavaly tavasszal közadatigénylésben kértük ki a kapcsolódó iratokat a tárcától, ami azonban csak húzta az időt, de nem adta ki a dokumentumokat. A bírósághoz fordultunk, a pert pedig első- és másodfokon is megnyertük, és ezután végre megkaptuk a Viresol támogatásának papírjait. Azokból az látszik, hogy a búzafeldolgozó 3,5 milliárdos összköltségű kapacitásbővítését segítette meg az állam 1,3 milliárddal, vagyis a beruházás 40%-át közpénzből finanszírozták.
Mészáros Lőrinc
Szíjj László
Budapest Bank Zrt.
Duna Aszfalt Zrt.
Magyar Bankholding Zrt.
Magyar Export-Import Bank (Eximbank) Zrt.
Magyar Külkereskedelmi Bank (MKB) Zrt.
Magyar Villamos Művek (MVM) Zrt.
Mátrai Erőmű Zrt.
Mészáros és Mészáros Kft.
Opus Global Befektetési Alapkezelő Zrt.
Talentis Group Zrt.
VIRESOL Kft.
Visonta Projekt Kft.
2021-2027-es uniós ciklus
adatigénylés
átláthatóság
ítélet/döntés
környezetkárosítás
közigazgatás hallgatása
támogatás
Heves megye
Visonta
Pert indítottunk a Miniszterelnökség ellen, mert nem adta ki a Tungsram-tanulmányt
A Tungsram Operations Kft.-től 2021 májusában megrendelt tanulmány azt vizsgálja, hol és milyen feltételekkel lehetne nukleáris fűtőelemgyárat létrehozni Magyarországon. A Miniszterelnökség és a Tungsram között létrejött, és az Átlátszóhoz eljutott szerződés szerint a tanulmánynak 2021 júniusában el kellett készülnie. A Miniszterelnökség köteles lett volna odaadni a közpénzből készíttetett dokumentumot, hiszen a jogszabályok értelmében az közérdekűnek minősül. De nem így tett, ezért bepereltük, mert nagyon szeretnénk megismerni a tanulmány következtetéseit.
Nyerges Zsolt költözött a letarolt hegyvidéki erdő környékén Tiborcz István cége által épített luxusvillába
A budai Orbán-hegyen fekvő Hangya utca élete pár éve alaposan felbolydult. Ennek oka, hogy az egyébként csendes kis hegyvidéki utca és a Költő utca által határolt több hektárnyi, korábban erdős területen több építési beruházás is zajlik párhuzamosan.
Nyerges Zsolt
Tiborcz István
Bayer Construct Zrt.
BDPST Ingatlanforgalmazó és Beruházó Zrt.
Bellevue Development Kft.
Etna General Kft.
Falcon Family Invest Kft.
IBC-Projekt Kft.
NewVision Properties Kft.
Noble Invest Kft.
PGB Ingatlan Kft.
Portus Buda Group Zrt.
Svábhegyi Villa Kft.
Terebezd Trade Kft.
Tusculanum Hegyvidék Kft.
építőipar
ingatlan
klientúra
környezetkárosítás
Budapest
Csak a Szerencsejáték Zrt. reklámjait kellett kiraknia a CÖF-nek a 170 millió forintos támogatásért cserébe
Az állami tulajdonú Szerencsejáték Zrt. leánycége, a Szerencsejáték Service Nonprofit Kft. (SZNP) 2018-ban 70 millió, 2020-ban pedig 100 millió forint támogatást adott a Békemeneteket szervező Civil Összefogás Fórum (CÖF) alapítványának. Az SZNP az Átlátszónak és a K-Monitornak is kitakarva küldte meg a támogatási szerződéseket, mert szerintük a részletek üzleti titoknak minősülnek. Mi pereltünk, a K-Monitor pedig a Nemzeti Adatvédelmi és Információszabadság Hatósághoz (NAIH) fordult, és ez utóbbi felszólítására (minket megelőzve) megkapták az állami cégtől a kitakaratlan iratokat. A papírokat megosztották velünk, mutatjuk a tartalmukat.
Állami vállalati támogatás a CÖF-nek
Bethlen Gábor Alapkezelő Zrt.
Civil Összefogás Fórum - Civil Összefogás Közhasznú Alapítvány
Magyar Fejlesztési Bank (MFB)
Magyar Villamos Művek (MVM) Zrt.
Szerencsejáték Nonprofit Service Kft.
Szerencsejáték Zrt.
állami / önkormányzati vállalat
civilek
klientúra
pártfinanszírozás
támogatás
A CÖF 3 millió forintot kapott egy állami cégtől rendezvényekre „Európa jövőjéről”
A Bethlen Gábor Alapkezelő Zrt. egy 2021 utolsó napján kelt támogatási szerződéssel 3 millió forintot adott a Civil Összefogás Fórum (CÖF) alapítványának. Az adomány célja „az Európa jövőjéről szóló konferenciasorozathoz kapcsolódó rendezvények” támogatása. Ilyenből azonban csak összesen két darabot találtunk a CÖF honlapján. A költségterv szerint a 3 milliós támogatásból 1 milliót repülőjegyekre, 600 ezret előadói díjakra, a maradék 1,4 milliót pedig terembérletre, online közvetítésre, cateringre és szállásra költöttek a kormány kedvenc civiljei.