language

Személyek:

Fürst György highlight_off
Szetlik Ferenc highlight_off

Fürst György

Fürst György a VI. kerület volt szocialista alpolgármestere. Politikai karrierjét a Baloldali Ifjúsági Társulásban kezdte, ezért Terézváros polgármesterének lett a titkára 1994-ben. Ellenzéki évek után 2002-ben az MSZP megszerezi az önkormányzatot, Fürst pedig vagyongazdálkodási alpolgármester lesz. 2006-ban hivatalosan kiszállt a politikából, és üzletemberként folytatta tovább karrierjét, a Centrum Parkoló Kft. ügyvezetője lett, amely számos budapesti kerületben bonyolította a parkolásidíj-fizetés rendszerét. A vádhatóság szerint Fürst és társai bő másfél milliárd forint vagyoni hátrányt okoztak az önkormányzatnak, ennyi volt az általa kezdeményezett kerületi ingatlanok eladásával veszélyeztetett érték. Az ügyben perújítási eljárás után 2024-ben született első fokú ítélet, melyben bűnösnek találta a bíróság Fürst Györgyöt különösen jelentős vagyoni hátrányt okozó hűtlen kezelésben, ezért halmazati büntetésként 6 év 6 hónap börtönt és 25 millió forint pénzbüntetést szabtak ki rá, ugyanakkor a sikkasztás bűntette vád alól felmentették.

Szetlik Ferenc

Szetlik Ferenc a rendszerváltás előtt eredendően piaci textilárus volt a Garai téren. A kapitalizmus bejövetele előtt is üzletelésből élő férfi gyorsan ki tudta használni a szabadság adta lehetőségeket.

Már 1989-ben részt vett egy Aktual Kft. nevű cég megalapításában, amiben tulajdonostársa volt a később politikai-gazdasági botrányhőssé vált Tocsik Márta ügyvédnő is. 1996-ban alapította meg a sokáig a család anyacégének számító Komondor Kft.-t, ami villámgyorsan fel is jutott a csúcsra. Szetlik ugyanis ekkoriban szerzett ezen a cégen keresztül döntő befolyást a Club Tihanyt birtokló vállalkozásban. Másrészt a Komondoron keresztül bérelte 1996 és 2013 között a MÁV-tól a Józsefvárosi pályaudvar telkén található kínai piac területét. Az Átlátszó egyik cikkében ugyanakkor azt írja, hogy a férfi a valóságban már 1990 óta rendelkezett a tulajdonilag a vasúttársasághoz tartozó ingatlannal.

Szetliknek igen kiterjedt kapcsolatrendszere volt, a Club Tihanyban például évekig igazgatósági tag volt Fekete János, a Kádár-kor jegybanki alelnöke is. De ekkoriban szállt be a kecskeméti Gong Rádió Kft.-be, olyan tulajdonostársakkal, mint a volt Mazsihisz-elnök Feldmájer Péter és a helyi jobbos önkormányzat.

Szetlik Ferenc még a kilencvenes években, üzleti sikereinek csúcsán súlyos betegségben meghalt. Érdekeltségeit két gyereke és felesége, Pápa Marianne örökölték. Az elhunyt Szetlik a később Orbán Viktor-közeli kulcsfigurává váló Habony Árpád kampánytanácsadó nagybátyja volt, mivel a lánytestvére Habony édesanyja.

Találatok/oldal: Listázási sorrend:
Találatok: [1]  Oldalak:   1

Hét korrupciógyanús ügy, amikbe Rogán Antalnak régen bele kellett volna buknia

A fideszdrukkerek körében sem különösebben népszerű. Nevét több mint tíz éve emlegetik zavaros ügyekkel összefüggésben. Politikai karrierje mégis töretlen – eddig legalábbis. Vajon miért? Vajon így marad-e? Rogán Antal titkát próbáljuk megfejteni, s arra jutunk: a támadható ember nem rossz az erős pártvezetésnek, ellenkezőleg. A legújabb fejlemény a feltaláló-mutyi, de korábban is volt már legalább hét olyan ügye, amikbe egy jogállamban belebukott volna.
Találatok: [1]  Oldalak:   1