language

Kulcsszavak:

fegyver - hadiipar highlight_off

Akták:

Gripen-ügy highlight_off

Gripen-ügy

Gripen-ügy

A magyar kormány 2001-ben döntött a NATO csatlakozás után időszerűvé vált harcászati repülő erők fejlesztéséről. Sokáig az Egyesült Államok F 16-os vadászrepülők bérbeadásáról szóló ajánlata tűnt biztos befutónak, azonban a nemzetbiztonsági kabinet 2001. szeptember 10-én tartott ülésén Orbán Viktor miniszterelnök a várakozásokkal ellentétben a svéd Saab, valamint a vállalatban 20%-os részesedéssel rendelkező brit BAE Systems hadiipari konszern svéd gyártmányú Gripen vadászgépek bérbeadására vonatkozó ajánlatát hirdette ki a tender győzteseként. A magyar állam és az Egyesült Államok k özött kialakuló diplomáciai affér mellett megindult a máig tartó találgatás a Gripen-gépek megvásárlásának tényleges indokairól.


Találatok/oldal: Listázási sorrend:
Találatok: [84]  Oldalak:   1 2 3 4 5 6 7 8 9   >  >>

Aggasztó a Vadai-jelentés titkossága?

A korábban felmerült korrupciós gyanú miatt a Transparency International Magyarország (TI) aggasztónak tartja, hogy a Gripen-szerződés és a Gripen-beszerzés körülményeit vizsgáló Vadai-jelentés továbbra sem nyilvános – ezt a korrupció ellen küzdő szervezet jelentette ki lapunknak. A TI kiemelte: a minősített adatok védelméről szóló törvény jelenti a közérdekű adatok megismeréséhez fűződő, az alaptörvény által is biztosított jog legerősebb korlátozását.

Felmentették a Gripen grófot

"Valami bűzlik, de nem eléggé!" – ezekkel a szavakkal mentette fel a pénzmosás vádja alól Stefan Apostol bíró első fokon Alfons Mensdorff-Pouillyt. A burgenlandi grófot azzal vádolták, hogy 12,6 millió eurót kapott a brit katonai konszerntől, a BAE-től.

A Gripen-vásárlást 'inkább kenőpénzek befolyásolták, mintsem az aktuális nemzeti érdek'

Elhagyta szülőhazáját, mert parlamenti képviselőként hiába tárta fel a dél-afrikai hadi beszerzések körüli korrupciót, politikustársai eltussolták az ügyet. A jelenleg Londonban élő Andrew Feinstein nemrég világhírt hozó könyvet írt a globális hadiipar árnyoldaláról, benne a magyarországi Gripen-beszerzés körüli, feltételezett visszásságokról. Szerinte nehezen elképzelhető, hogy épp a magyar üzletben nem volt csúszópénz.

Színre lép a koronatanú

Január nyolcadikán folytatódik az előzetes kiírás szerint a magyar származású osztrák lobbi gróf, Alfons Mensdorff-Pouilly bírósági tárgyalása Bécsben – tudta meg a Népszabadság. Az eljárás első, jövő évi ülésnapján várhatóan meghallgatják az ügy egyik koronatanúját, Mark Cliffet is.

Vesztegetésről is szó volt a Gripenek eladásakor

Elkezdődött a Gripeneket gyártó svéd cég lobbistája elleni per Bécsben, aki a gyanú szerint kenőpénzt fizetett a vadászgép-megrendelések érdekében. A tárgyalás második napján a férfi tagadta a vádakat, de bevallotta, hogy a vesztegetés is szóba került, mikor a Gripenekről tárgyaltak.

Gripen-jelentés: Megtalálták, de titok

Megtalálta a korábban elveszettnek hitt Gripen-jelentést a honvédelmi tárca, miután Hende Csaba honvédelmi miniszter átfogó vizsgálatot rendelt el a dokumentum felkutatására – tudta meg a Népszabadság. Az eredetileg 2007-ben készült, a Gripen vadászgépek régóta vitatott beszerzésének körülményeit vizsgáló úgynevezett Vadai-jelentésről korábban a szakminiszter azt állította, hogy a dokumentum „hivatalosan nem is létezik”.
Találatok: [84]  Oldalak:   1 2 3 4 5 6 7 8 9   >  >>