language

Kulcsszavak:

diplomácia highlight_off

Akták:

Gruevszki menekültstátusa highlight_off

Gruevszki menekültstátusa

Gruevszki menekültstátusa

Orbán Viktor politikai szövetségese, Nikola Gruevszki 2006 és 2016 között volt Macedónia miniszterelnöke. Több korrupciós ügy zajlik ellene hazájában. 2017 novemberében nemzetközi elfogatóparancsot adtak ki ellene, miután nem kezdte meg kétéves börtönbüntetése letöltését, amelyet az egyik ügyben, hivatali visszaélés miatt szabtak ki rá. A volt miniszterelnök később Facebook oldalán jelentette be, hogy Budapesten van, és politikai menedékjogot kért a magyar hatóságoktól. Gruevszki Macedóniából magyar diplomaták segtségével jutott Magyarországra. 2018. november 20-án, egy héttel a menekülése után Gruevszki bejelentette: megkapta a menekültstátust az őt fenyegető álltólagos politikai üldözésre hivatkozva.

Támogass minket rendszeres adományoddal,

hogy a korrupciós ügyek ne tűnjenek el a süllyesztőben!

Találatok/oldal: Listázási sorrend:
Találatok: [7]  Oldalak:   1

Szijjártó Péter után másnak is tanácsokat adhat az idemenekített volt észak-macedón kormányfő

Megalapította első itteni cégét a hazájában korrupciós bűncselekményért elítélt, Magyarországra szökött és itt menekültstátust nyert Nikola Gruevszki. Elsősorban üzletviteli tanácsadással foglalkozó vállalkozásának székhelye Pécelen van, abban a házban, ahol például egy macis bögréket árusító kft. működik.

Megszüntették a nyomozást a Magyarországra csempészett volt macedón miniszterelnök ügyében

Orbán Viktor politikai szövetségese, Nikola Gruevszki 10 éven át, 2016-ig irányította Macedóniát, de egy lehallgatási botrány miatt távozni kényszerült, később pedig korrupció miatt két év börtönre ítélték. Bár a macedón hatóságok bevonták az útlevelét, pont azért, hogy ne tudjon meglépni a bírósági ítélet elől, Gruevszki mégis elmenekült a hazájából, és a Balkánon át magyar diplomaták csempészték Magyarországra. Hogy Budapesten tartózkodik, azt maga Gruevszki jelentette be a Facebook oldalán 2018 november 13-án.

Amerikában is feltűnt Orbán és barátainak balkáni terjeszkedése

A Bloomberg hosszú cikket közölt arról, hogy Magyarország hogyan terjeszti ki a befolyását a környező országokban.

Jár-e a macedóniai tiszteletbeli konzul magyar diplomatautóval? – a külügy állítólag nem tudja

A magyar külügyminisztérium nem adatgazda, ha a Macedóniában használt magyar diplomata-rendszámú autókról kérdezzük – legalábbis ezt a választ adta a tárca közérdekű adatigénylésünkre. A kérdés Szaso Janakievszki macedóniai tiszteletbeli konzul által használt járművekre vonatkozott.

A magyar titkosszolgálat és Gruevszki – a németek lebuktatták Orbánt

Berlin adhatott utasítást a német hírszerzésnek arra, hogy göngyölítse fel ezt a szövevényes balkáni állam-maffia történetet, hiszen annak komoly európai geopolitikai vetülete is van. Az elmúlt három hétben többször látták a magyar diplomaták autóit a szkopjei Mariott Hotel föld alatti parkolójában, márpedig Gruevszkit itt látták utoljára a menekülése előtt. Ma nagy tüntetés lesz Szkopjéban, Moszkva és Budapest feszülten figyel. Káncz Csaba jegyzete.

Az Állami Számvevőszék közölte: nem vizsgálja, hogy mennyibe került Gruevszki Magyarországra szöktetése

Közleményben reagált az Állami Számvevőszék a DK-s Gréczy Zsolt azon kérésére, hogy rendkívüli vizsgálattal állapítsák meg, mennyibe került Nikola Gruevszki volt macedón kormányfő szöktetése. Az ÁSZ szerint az ellenőrzési tevékenységeket előre meghatározott, féléves nyilvános ellenőrzési terv alapján végzik, amelyet kizárólag az Országgyűlés döntése alapján kötelesek módosítani, pártok, szervezetek ebbe szerintük nem szólhatnak bele.

Nincs épeszű magyarázat arra, miért nincs Gruevszki a tranzitzónában

Orbán Viktor azt állítja, hogy a magyar kormány nem politikai, hanem jogi kérdésnek tekinti Nikola Gruevszki menedékjogi kérelmét, csakhogy az eddig megismert tények éppen ennek az ellenkezőjét igazolják. Nincs olyan jogszabály, ami lehetővé tenné, hogy az útlevél nélkül menekülő Gruevszki megkerülje a tranzitzónát – akár szárazföldön, akár légi úton jött. Pintér Sándor belügyminiszter engedélyével szabályosan beléptethették őt az országba, de akkor ez egyértelmű bizonyítéka annak, hogy a kormány politikai kérdésként kezeli az ügyet.
Találatok: [7]  Oldalak:   1