language

Intézmények:

MET Magyarország Zrt. highlight_off

Akták:

MET-ügy highlight_off

MET-ügy

MET-ügy

2011-ben megszűnt az egyszerre hőt és áramot is előállító erőművek támogatása. Az áremelkedés elkerülése végett a kormány a biztonsági gáztartalékból 585 millió köbmétert szabadított fel, ami lehetővé tette ugyan az árak alacsonyan tartását, de a hiányt pótolni kellett. A kormány rendeletet hozott arról, hogy hiánypótlás céljából ingyen igénybevehető a Magyarországot Ausztriával összekötő gázvezeték, a HAG (normális esetben - az EU előírásainak megfelelően - a vezeték használatáért a gázkereskedők árverésen versengenek egymással). 2011-ben Németh Lászlóné fejlesztési miniszter írta alá a rendeletet, amely szerint az 585 millió köbméteres hiány pótlására aukció nélkül egy éven át 2,9 milliárd köbméter gáz érkezhet Magyarországra a HAG-on keresztül. A behozatalra felhatalmazott két cég az MVM gázkereskedelmi cége (MVMP) illetve az E.on volt, utóbbi gázüzletágát 2013-ban a magyar kormány felvásárolta, így azóta az MVMP az egyedüli kedvezményezett. A rendelet hatálya ugyan 2012-ben lejárt, de azóta is minden évben egy évvel meghosszabbításra kerül.

Azért dolgozunk, hogy a korrupciós ügyek ne tűnjenek el a süllyesztőben!

▶︎ Támogass átutalással, vagy PayPalon: k-monitor.hu/tamogatas
▶︎ Legyél pártolói tagunk: patreon.com/kmonitor


A MET szerepe a következő: a cég egy leányvállalata nyugaton megvásárolja a gázt, amely olcsóbb, mint az, amelyik Oroszországból érkezik hozzánk. Ezt az osztrák-magyar határon eladja az MVMP-nek, amely ingyen áthozza Magyarországra, majd minimális felárral visszaadja a MET-nek, amely azután szabadon értékesítheti az olcsó gázt. Az állam tehát a saját kárára hozott helyzetbe egy piaci szereplőt, amelynek ráadásul a tulajdonosi háttere nehezen átlátható: a MET 50%-ban a WISD Holding tulajdona, amely mögött bonyolult offshore cégháló áll. Ezen cégekben többek közt a Videoton-tulajdonos Garancsi István és különböző orosz vállalkozók is érdekeltek lehetnek. Feltehetően a MET-ügy eredménye, hogy az energiaszabályozás miatt 2015 márciusában az Európai Bizottság kötelezettségszegési eljárást indított Magyarországgal szemben.


Találatok/oldal: Listázási sorrend:
Találatok: [37]  Oldalak:   1 2 3 4   >  >>

Nem véletlenül most dobbantott Garancsi és a Mol a MET-ből

Növekvő, de egyre nehezebb piaci körülmények között működő cégből szállt ki a Mol, illetve az Orbán Viktor miniszterelnök kirándulótársaként emlegetett Garancsi István. A MET szerdán jelentette be, hogy a vállalat teljes egészében az eddig is jelentős részesedéssel rendelkező menedzsment, és azon belül is elsősorban Lakatos Benjamin tulajdonába kerül. A Mol, Garancsi, és a Csányi Sándor OTP vezér üzleti köréhez sorolt Nagy György eladják együttesen bő 75 százalékos részvénycsomagjukat.

Orbán-közeli lesz a Tigáz

Az olasz ENI teljesen kivonult Magyarországról: utolsó vagyoneleme, a kelet-magyarországi gázhálózat Orbán-közelbe, a MET-hez kerül.

Pert vesztett a MET Tóth Bertalannal szemben

Másodfokon is pert nyert a MET Zrt. ellen Tóth Bertalan, az MSZP pécsi országgyűlési képviselője - írja a Pécsi STOP. A képviselő ellen két éve indított személyiségi jogi pert a vállalat jó hírnév megsértése miatt, amiért Tóth azt állította, hogy az MVM-el kötött gázüzletekkel a MET milliárdokat nyerészkedett a magyar fogyasztókon, az indokoltnál drágábban adva a gázt a fogyasztóknak. A vállalat 22 millió forintot követelt a szocialista politikustól.

Egy hónap alatt majdnem 3 milliárd forint közbeszerzést nyert a MET

Újabban önkormányzati tendereken indul az offshore hátterű cég, amely Gyula önkormányzatának 1,6 milliárd forintért szállíthat gázt. A MET többször az állami Főgázt előzte meg a versenyben. Magyar csoda lvl. végtelen.

Újabb közbeszerzéseket nyert MET

Két, gázszállításra kiírt közbeszerzésen is a legalacsonyabb árajánlattal nyert a MET energiakereskedő magyarországi cége, összesen nettó 670 millió forintért. A vállalat néhány év alatt nőtt nagyra, 2013-ig 79 milliárdos osztalékot termelt tulajdonosainak.

MET: bevásárlás külföldön

Elsősorban Magyarországon kívüli pozícióerősítésre használná a MET-csoport azt a 400 millió eurós hitelkeretet, amelyről nemrég állapodott meg. A Magyar Telekommal létrehozott gázkereskedő vállalatával a hazai után nemzetközi vizeken is megjelenne, és próbál jó ajánlatot megfogalmazni a kemény dió­nak tartott ukrán gázpiacra is. Az MVM-mel jelenleg nincs szerződése.

Jogi lépéseket tervez a MET

Az MSZP számításai szerint a MET Zrt. 150 milliárd forintot "kaszált" a kormány által jogszabályban biztosított gázkereskedelmi rendszerrel, miközben 4,1 milliárd forint volt a magyar állam haszna. A MET "zavaros gázügyleteiről" szóló sajtóhíreket a cég visszautasítja és jogi lépéseket emleget.

Szakított a hallgatással az Orbán-kormány nagy gázüzletén kaszáló cég

A többi között Garancsi István és a Mol tulajdonában lévő vállalkozás, a Met Magyarország azt állítja: a százmilliárdos profit ellenére még drágán is jutott a lehetőséghez. A cég azon tudott nyerni, hogy Nyugat-Európából olcsóbb gázt tudott behozni, mint amennyibe az orosz került. Egy szocialista képviselő kezdeményezésére a bíróság a dokumentumok kiadására kötelezte az állami partnert, az MVM-et, és azok alapján az ellenzéki politikus ma közölt egy összefoglalót.
Találatok: [37]  Oldalak:   1 2 3 4   >  >>