language

Kulcsszavak:

kereskedelem highlight_off

Akták:

MET-ügy highlight_off

MET-ügy

MET-ügy

2011-ben megszűnt az egyszerre hőt és áramot is előállító erőművek támogatása. Az áremelkedés elkerülése végett a kormány a biztonsági gáztartalékból 585 millió köbmétert szabadított fel, ami lehetővé tette ugyan az árak alacsonyan tartását, de a hiányt pótolni kellett. A kormány rendeletet hozott arról, hogy hiánypótlás céljából ingyen igénybevehető a Magyarországot Ausztriával összekötő gázvezeték, a HAG (normális esetben - az EU előírásainak megfelelően - a vezeték használatáért a gázkereskedők árverésen versengenek egymással). 2011-ben Németh Lászlóné fejlesztési miniszter írta alá a rendeletet, amely szerint az 585 millió köbméteres hiány pótlására aukció nélkül egy éven át 2,9 milliárd köbméter gáz érkezhet Magyarországra a HAG-on keresztül. A behozatalra felhatalmazott két cég az MVM gázkereskedelmi cége (MVMP) illetve az E.on volt, utóbbi gázüzletágát 2013-ban a magyar kormány felvásárolta, így azóta az MVMP az egyedüli kedvezményezett. A rendelet hatálya ugyan 2012-ben lejárt, de azóta is minden évben egy évvel meghosszabbításra kerül.

Azért dolgozunk, hogy a korrupciós ügyek ne tűnjenek el a süllyesztőben!

▶︎ Támogass átutalással, vagy PayPalon: k-monitor.hu/tamogatas
▶︎ Legyél pártolói tagunk: patreon.com/kmonitor


A MET szerepe a következő: a cég egy leányvállalata nyugaton megvásárolja a gázt, amely olcsóbb, mint az, amelyik Oroszországból érkezik hozzánk. Ezt az osztrák-magyar határon eladja az MVMP-nek, amely ingyen áthozza Magyarországra, majd minimális felárral visszaadja a MET-nek, amely azután szabadon értékesítheti az olcsó gázt. Az állam tehát a saját kárára hozott helyzetbe egy piaci szereplőt, amelynek ráadásul a tulajdonosi háttere nehezen átlátható: a MET 50%-ban a WISD Holding tulajdona, amely mögött bonyolult offshore cégháló áll. Ezen cégekben többek közt a Videoton-tulajdonos Garancsi István és különböző orosz vállalkozók is érdekeltek lehetnek. Feltehetően a MET-ügy eredménye, hogy az energiaszabályozás miatt 2015 márciusában az Európai Bizottság kötelezettségszegési eljárást indított Magyarországgal szemben.


Találatok/oldal: Listázási sorrend:
Találatok: [11]  Oldalak:   1 2   >  >>

A MET hozza a biztonsági gázt - És mi van a kulisszák mögött?

Az Orbán-kabinet most visszatölti a korábban általa lecsökkentett biztonsági gázkészleteket, rendre a kormányfő-közeli MET-et helyzetbe hozva.

Nem stimmel a MET-MVM üzlet miniszteri magyarázata

A MET nevű energiakereskedő cég valószínűleg nagyon jól járt 2011-14 között azzal, hogy kivételezettként használhatta az Ausztriát Magyarországgal összekötő gázvezetéket. A bonyolult konstrukcióhoz miniszteri rendeletek és az állami Magyar Villamosművek (MVM) megfelelő üzletpolitikája kellettek.

Kiderülhet az évek óta rejtegetett gáztitok

Pert vesztett az MVM Partner a szocialista képviselő ellen, ki kell adniuk az összes gázszerződést, amit az utóbbi években kötöttek így a nagy port kavaró MET-es gázügylet több, eddig rejtegetett részlete nyilvánosságra kerülhet.

Mindjárt minden kiderül az állam és a MET üzleteléséről

„Az MSZP nyilvánosságra fogja hozni ennek a gázkorrupciónak az adatait!” – állt ki vasárnap az MVM Szentendrei úti székháza elé Tóth Bertalan, szocialista képviselő. Tóth arról beszélt, hogy hamarosan hozzájut azokhoz a szerződésekhez, amelyeket a MET és az MVMP kötöttek egymással.

A legtöbb pénzt most így lehet csinálni Magyarországon

Olyan lehetőséget kapott az államtól egy svájci központtal működő, részint offshore hátterű cég az utóbbi négy évben, ami egészen egyedülálló módon tudta gazdagítani a tulajdonosait.

A szürke eminenciás, akit eltitkoltak a horvát ügyészek elől

Mi a közös a ma már rezsimilliárdokból gazdagodó Mol Energiakereskedő offshorosítása, a volt horvát miniszterelnök barátjának küldött 5 millió euró és az Emfesz köré épült, 16 milliárd forintot elnyelő céghálózat között?

Beszédes csend az offshore gázügyben

Miközben az illetékes minisztérium és a Met Zrt. szerint minden rendben van, a cég offshore gázbizniszével kapcsolatban hírbe hozottak közül többen is elhatárolódtak az ügytől. A Met hátterében felbukkanó két magyar üzletember még mindig néma.

Wallis-kapcsolatok az MVM-partner MET mögött

Hazai és nemzetközi botrányokban érintett, kusza kapcsolatokat talált az Átlátszó.hu az állami MVM-mel vitatott üzleteket kötő, Mol-résztulajdonú MET Energiakereskedő hátterében. Egyre erősebb a Wallis-vonal.
Találatok: [11]  Oldalak:   1 2   >  >>