language

Személyek:

Matolcsy (Vajda) Zita highlight_off

Akták:

MNB alapítványok highlight_off

Matolcsy (Vajda) Zita

Vajda Zita (később Matolcsy Zita, Szeged, 1984) közgazdász, Matolcsy György, a Magyar Nemzeti Bank elnökének második felesége.

2007-ben végzett a Budapesti Gazdasági Főiskolán közgazdász szakon, majd 2010-ben a Szegedi Tudományegyetemen szerzett diplomát pénzügy szakon. (Diplomaátadó ünnepségén a közönség soraiban megjelent Matolcsy György is). Szakmai nyelvvizsgája van angol és spanyol nyelvből. A Morgan Stanley pénzintézetnél dolgozott pénzügyi elemzőként.

2010-ben jelentkezett a Nemzetgazdasági Minisztérium elnöki kabinetjének titkárságán, hogy részt vehessen az új kormány gazdasági programjának megvalósításában. 2010. július 1-jén kezdett dolgozni a belgazdaságért felelős államtitkárságon. 2010. október 5-től az energiastratégiáért és otthonteremtésért felelős államtitkárság munkatársa volt. 2011. március 25. és 2012. május 31. között a makrogazdasági főosztályon tevékenykedett. 2012. június 1. és június 29. között a gazdaságtervezésért felelős helyettes államtitkárságon volt, majd a tervezés-koordinációs osztály munkatársa volt 2013. március 5-ig.

Matolcsy György 2013. március 4-i jegybank-elnöki kinevezése után, március 6-án Vajda Zita is az MNB dolgozója lett, és ott nemzetközi szakmai titkárként dolgozott 2016. május 2-ig. Feladatai közé tartozott a felső vezetők nemzetközi tárgyalásainak előkészítése, a nemzetközi utazások előkészítése, ezek egy részén való részvétel, valamint a nemzetközi szakirodalomban új írások, könyvek felkutatása a jegybanki vezetők részére. Munkabére bruttó 1 730 000 Ft., nettó 1 150 450 Ft. volt az MNB hivatalos tájékoztatása szerint.

Jegybanki munkája mellett 2014 végén bekerült a Pallas Athéné Domus Innovationis (PADI) Alapítvány kuratóriumába, továbbá 2015 szeptemberétől a PADI által akkor létrehozott Vízház Ingatlanfejlesztő Zrt. igazgatósági tagja is lett. Vajda Zita 2016 májusában távozott a Magyar Nemzeti Bankból, de alapítványi tisztségeit még egy ideig megtartotta. 2014 és 2016 között mind a hat, a jegybank által létrehozott alapítvány azt a könyveléssel foglalkozó céget bízta meg munkával, amelynek akkor alkalmazottja volt Vajda Péterné, Vajda Zita édesanyja. Három alapítványnak (Pageo, PADMA, Padoc) maga Vajda Péterné nyújtott könyvviteli szolgáltatást.

2017. augusztus 25-én összeházasodott Matolcsy György jegybankelnökkel, a hírt az MNB Pallas Athéné Geopolitikai Alapítványa közölte. Hozzátették, hogy "Matolcsy Zita" a házasságkötés után lemond a Pallas alapítványoknál vállalt tisztségeiről, és visszafizeti a munkáltatói kölcsönét is.

MNB alapítványok

MNB alapítványok

2014-ben a Matolcsy György vezette Magyar Nemzeti Bank 260 milliárd forint közpénzt – teljes magyar felsőoktatás éves állami támogatásának másfélszeresét – juttatott oktatási feladatokra az általa létrehozott Pallas Athéné alapítványoknak. Matolcsy a VS.hu-nak elmondta, saját közgazdasági képzések indítását tervezik, amelyek nem a "bukott neoliberális tanokat" hirdetik. Az alapítványok mintegy 197 milliárd forintot állampapírokba fektettek, a fennmaradó összeg elköltésével kapcsolatban pedig számos kritika érte az alapítványokat a közbeszerzések és átláthatóság hiánya és ezek tartalmát illetően. A HVG információi szerint az alapítványi kuratóriumi elnökök a havi minimálbér hétszeresét, a tagok pedig több, mint félmillió forintot kaptak havonta. Az is kiderült, hogy az MNB alapítványaiban és cégeiben vezető beosztással rendelkező személyek jelentős része álláshalmozó, tehát minimum két pozíciót tölt be párhuzamosan – Nagy Róza egykori államtitkár és jegybanki főigazgató például egyszerre öt tisztséget tudhatott magáénak az MNB alapítványi- és céghálójában. 

2016-ban Bánki Erik fideszes képviselő nyújtotta be azt a törvénymódosítási javaslatot, ami titkosította volna az MNB alapítványainak költéseit, mondván, hogy “az alapító által juttatott vagyon elveszíti közvagyon jellegét” – ennek révén az alapítványok mentesültek volna az átlátható gazdálkodás és az adatszolgáltatás követelménye alól. Az Alkotmánybíróság alkotmányellenesnek találta a tervezetet, így a törvény módosítása nem történt meg, a gyakorlatban azonban hosszú távon mégis a kormány álláspontja érvényesült.

A Transparency International szerint az MNB által az alapítványokon keresztül véghezvitt közpénzköltés börtönbüntetéssel járó hűtlen kezelést valósíthatott meg. A TI az Alkotmánybíróságra hivatkozva bizonyította, hogy az MNB alapítványai „kétséget kizáróan közpénzzel gazdálkodnak és közfeladatot látnak el”, így 2016 április 22-én számos szerződés közzétételét sikerült elérni. Ezekből többek között kiderült: másfél év alatt több mint 3,5 milliárd forint értékben kapott megbízást az akkoriban még Mészáros Lőrinchez köthető Magyar Építő Zrt. Ezen kívül 600 millió forintot fizettek ki a Vs.hu portált és az Origo-t is kiadó New Wave Production Kft.-nek, 70 millió forintot juttattak a Matolcsy György jegybankelnökről írt Sakk és póker c. könyv szerzőjének, továbbá az alapítványok egyenként havi 750 ezer forintért megrendelték a Szemerey Tamás érdekeltségébe tartozó BanKonzult Kft.-től a „Hazai és globális gazdasági és pénzügyi trendek” c., tartalmilag azonos elemzést.

A TI álláspontja szerint a Pallas Athéné alapítványokon keresztül közvetlenül az MNB költötte a közpénzt, mivel az alapítványok költéseit jóváhagyó kuratóriumokban és a működésüket ellenőrizni hivatott felügyelőbizottságokban az MNB jelenlegi és korábbi vezetői ültek. Az általuk feltételezett hűtlen kezelés úgy valósulhatott meg, hogy a jegybank vezetői megszegték a vagyonkezelési kötelezettségeiket. Mivel az MNB vezetői büntetőjogi értelemben hivatalos személyek, a történtek egyszersmind hivatali visszaélés gyanúját is keltik. Mindezért 2016-ban feljelentést tettek Polt Péter legfőbb ügyésznél, a feljelentést azonban az ügyészség el sem bírálta. 

2017-ben derült ki, hogy feltűnően sok jegybanki, illetve MNB-alapítványnál dolgozó került be a PTE Földtudományi Doktori Iskolájába, ahol éppen a Pallas Athéné Alapítványoknak köszönhetően 300 ezres ösztöndíjakat ítéltek meg a hallgatóknak. Az ösztöndíjasok között szerepelt többek között Vajda Zita, Matolcsy György második felesége, Palotai Dániel, az MNB akkori ügyvezető igazgatója és a PADOC felügyelőbizottsági tagja, illetve Kante Awa, a Matolcsy-közeli Nagy Róza lánya. 

Az MNB-alapítványokhoz több nagyívű ingatlanfejlesztés köthető: így például a Postapalota, és annak felújítása, amely 2018-ban az MNB tulajdonába került, vagy az Ybl Vízház épülete, ami ma már Ybl Kreatív Ház néven működik, mint kulturális központ, illetve itt üzemel Felix néven a NER-körökben is kedvelt, Matolcsy-közeli Pintér Máté érdekeltségébe tartozó étterem. Az MNB-alapítványok ingatlanvagyonának egy része – így az Andrássy úti, Pusztaszeri úti és Mátyás király úti ingatlan – Matolcsy-körhöz közeli magántőkealapokhoz vándorolt, így a 2018-ra felhalmozott, körülbelül 100 milliárdos ingatlanvagyon 2021 végére 4,5 milliárdra csökkent.

Találatok/oldal: Listázási sorrend:
Találatok: [9]  Oldalak:   1

Tisztogatások, műkincsláz, ügyeskedések: a Matolcsy-éra kemény ügyei

Kirúgási hullám, bizalmi állások, holdudvarépítés, kiterjesztett hatáskörök, műkincsláz, alapítványi ügyeskedések és persze e nagy Kína is szerepel a Magyar Nemzeti Bank elnökének most véget ért első ciklusát vizsgáló szemlénk lezáró részében.

Őrült pénzosztás Matolcsy eldugott birodalmában

Jegybankosok sorát találni a pécsi földtudományi doktori iskola hallgatói között. Meg azoknak az alapítványoknak a vezetőit, amelyek biztosítják a bőkezű ösztöndíjprogram fedezetét.

Matolcsy Zita kiszáll az MNB-alapítványokból

Matolcsy Zita lemond a Pallas alapítványoknál vállalt tisztségeiről, és visszafizeti a munkáltatói kölcsönét – derül ki a jegybank közleményéből.

Megszűnhet Vajda Zita igazgatósági tagsága

Kisebb létszámmal működnek tovább a jegybanki alapítványok tulajdonolta cégek igazgatóságai. Lesz, ahol csökken az igazgatóság létszáma, több helyen pedig megszűnnek a felügyelőbizottságok is – értesült a Figyelő.

Megszűnhet Vajda Zita igazgatósági tagsága

Kisebb létszámmal működnek tovább a jegybanki alapítványok tulajdonolta cégek igazgatóságai. Lesz, ahol csökken az igazgatóság létszáma, több helyen pedig megszűnnek a felügyelőbizottságok is – értesült a Figyelő.

Matolcsy nem cáfolta korrupciógyanús lakásügyét

A Parlamentben a szocialista Bárándy Gergely azonnali kérdést tett fel Matolcsy György jegybankelnöknek arról a várkerületi luxuslakásról, amit sajtóhírek szerint az UniCredit Bank első emberétől kapott használatra, miután elismerte a beosztottjával folytatott viszonyt, és elköltözött a feleségétől. Mivel a jegybank a kereskedelmi bankokat is ellenőrzi, Bárándy szerint ez klasszikus korrupciós helyzet. Bárándy Matolcsyt a barátnőjéről, annak fizetéséről és indiai tanulmányaira kapott jegybanki közpénzről is kérdezte.

Közpénzen tanul Matolcsy barátnője?

A Pécsi Tudományegyetem jegybank által támogatott doktori iskoláján tanul jelenleg a jegybankelnök szeretője - tudta meg lapunk. Havi 300 ezres ösztöndíja mellé még külön doktori disszertációs témát is kaphatott a PTE-n Vajda Zita. Matolcsy György jegybankelnök barátnője az elérhető adatok szerint a PTE Földtudományi Doktori Iskoláján szerezheti meg a PhD-fokozatát két év múlva. Témája "az ázsiai-magyar kapcsolatok vizsgálata", ez pedig köztudottan Matolcsy egyik szívügye is. Ugyanakkor kettőjük viszonya nemzetbiztonsági kockázatokat is felvet, ám egyelőre nem tudni, az MNB-elnök bevallotta-e házasságon kívüli kapcsolatát az őt átvilágító szolgálatoknak.

Feljelentést tesz az MNB-alapítvány a Matolcsy barátnőjével foglalkozó cikkek miatt

Hosszas hallgatás után most külön közleményben foglalkozik a Pallas Athéné Geopolitikai Alapítvány a Népszabadság cikksorozatával, ami a Pallas Athéné Alapítványokkal és igazgatóhelyettesével, Vajda Zitával, Matolcsy György új barátnőjével foglalkozik.

Mind a hat MNB-alapítvány leszerződött azzal a céggel, amelynél a Matolcsyhoz közel álló nő anyja dolgozik

Mind a hat, a Matolcsy György vezette jegybank által létrehozott alapítvány megbízta munkával azt a könyveléssel is foglalkozó céget, amelyben alkalmazott Vajda Péterné, miként azt a 444.hu kiszúrta. Vajda Péterné az édesanyja annak a Vajda Zitának, akivel a jegybank hozta összefüggésbe Matolcsy György és Matolcsy Gyöngyi válását. Ráadásul három alapítványnak (PAGEO, PADMA, PADOC) maga Vajda Péterné nyújthatott könyvviteli szolgáltatást, illetve készítette el a 2014. évről szóló beszámolóját.
Találatok: [9]  Oldalak:   1