language

Lapok:

Népszava highlight_off

Személyek:

Nikola Gruevszki highlight_off

Népszava

A nagymúltú baloldali napilapot 1877 májusában a Magyar Szociáldemokrata Párt lapjaként alapították. 1905-től kezdődően napilapként adták ki. A Horthy-rendszerben sajtóperek sokaságát zúdították az újságra, 1932-ben pedig betiltásra került. A II. világháború alatt hol működött, hol nem. A lap újraindítását 1945-ben Szakasits Árpád vezényelte és a Szociáldemokrata Párt központi lapja lett. 1948-ban az államosításokat követően a Népszava a szakszervezetek lapja lett, politikai véleményalkotásra nem volt lehetősége,a pártállam határozta meg a pédányszámot is. 1956 a Szociáldemokrata Párt visszavette a lap szerkesztését. A Népszavát 1957-64 között Kéthly Anna szerkesztette Londonban. A forradalom leverése után újra a szakszervezetek lapja lett a Népszava, amit a rendszerváltást követően privatizálták.

 

1994-ben a Fenyő János vezette Vico vállalatcsoport vette meg. Fenyő 1998-as meggyilkolását követően Fenyő özvegye a lapot eladta. Tulajdonosváltások hosszú sora után 2005-ben az MSZP közelébe került. A rendszerváltást követően a lap kiadója a Népszava Lapkiadó Kft. volt, jelenleg ezt a feladatot a XXI. század Média Kft. látja el 2016 óta óta. A Zrt.-t 2017-ben a Bécsben bejegyzett Horizont Handels und Industrie AG vette meg, mely Puch László MSZP-s pártpénztárnok érdekeltségébe tartozik. A napilapok piacának átalakulását követően a Népszava a legnagyobb példányszámú hazai politikai napilappá vált. 2019 áprilisában a Horizont AG eladta a Népszavát, az új tulajdonos Leisztinger Tamás egyik cége, a Proton Trade Zrt.

Nikola Gruevszki

Nikola Gruevszki (1970. augusztus 31. –) macedón politikus. 2006. augusztus 27. és 2016. január 14. között a Macedón Köztársaság miniszterelnöke. Miniszterelnöksége idején a macedón titkosszolgálat tömegével végzett illegális lehallgatást ellenzéki, vagy kormánykritikusnak tartott macedón polgárok ellen. Gruevszki miniszterelnöksége idején korrupciós bűncselekményt követett el, amiért bukása után két év letöltendő börtönbüntetést kapott. Az ítélet végrehajtása elől a magyar hatóságok segítségével illegálisan Magyarországra menekült, ahol menedékjogot kapott (Wikipédia)

Találatok/oldal: Listázási sorrend:
Találatok: [2]  Oldalak:   1

Magyarországról finanszírozták Gruevszki médiáját

Magyar kisvállalkozások reklámköltéseivel tartották életben a korrupciós ügyek miatt elítélt, ám a börtön elől Magyarországra menekülő volt észak-macedón miniszterelnök, Nikola Gruevszki és pártja propagandasajtóját. A Balkaninsight nevű lap szerint az észak-macedón miniszterelnök 2017-es bukása után az új kormány leállította a Gruevszki-párti sajtó finanszírozását, aminek következtében a médiumok a csőd szélére kerültek.

Kémkedések, zsarolások kormánya

Óriási politikai botrány körvonalazódik Macedóniában. Az ellenzéki szociáldemokraták vezetője, Zoran Zaev azzal vádolja Nikola Griujevszki miniszterelnököt, hogy tömegesen hallgatott le újságírókat, ortodox papokat, ellenzéki politikusokat, befolyásolja az igazságszolgáltatást.
Találatok: [2]  Oldalak:   1