language

Személyek:

Pintér Sándor highlight_off
Szetlik Ferenc highlight_off

Pintér Sándor

Pintér Sándor (Budapest, 1948. július 3. –) magyar nyugállományú rendőr vezérezredes, jogász, politikus. 1991–1996 között országos rendőrfőkapitány, 1998-2002 között, valamint 2010-től belügyminiszter. 2018-tól nemzetbiztonságért felelős miniszterelnök-helyettes. A 2020-as Befolyás-barométer szerint ő Magyarország 5. legbefolyásosabb személye.

Pályafutását a Belügyminisztérium gépkocsivezetőjeként kezdte, majd 1972-ben rendőrségi szolgálatba lépett, először segédnyomozó volt Zuglóban. Közben járt a Budapesti Műszaki Egyetem Gépészmérnöki Karára és a Rendőrtiszti Főiskolára is. 1978-ban diplomázott a főiskolán. 1986-ban jogi diplomát is szerzett az Eötvös Loránd Tudományegyetemen.


1991 márciusában Budapest rendőrfőkapitányává nevezték ki. Pár hónappal később, 1991 szeptemberében Boross Péter akkori belügyminiszter kinevezte országos főkapitánnyá, amely tisztséget öt éven keresztül viselt. A több bűncselekménnyel vádolt Zemplényi György 1996-os hazahozatala kapcsán közokirat-hamisítással vádolták meg, de a Fővárosi Bíróság 1999 januárjában jogerősen felmentette.

Nyugdíjazása után őrző-védő céget alapított, majd 1997-ben az OTP Bank Nyrt. biztonsági tanácsadója, illetve igazgatóságának tagja lett. 1998-ban Orbán Viktor akkori miniszterelnök meghívta új kormányába belügyminiszternek, ekkor az OTP-ben betöltött tisztségeiről lemondott. Belügyminiszteri pozícióját a ciklus 2002-es befejeztéig viselte. 2002-ben visszatért a gazdasági életbe, különböző más őrző-védő cégekben rendelkezett 2010-ig jelentősebb tulajdoni hányaddal, valamint egy gazdasági tanácsadó kft. és egy utazási iroda ügyvezető igazgatója, illetve tulajdonosa volt. 2004-ben ismét az OTP Bank Nyrt. igazgatóságának lett tagja. 2010-ben a második Orbán-kormányba ismét a 2006-ban megszüntetett belügyminiszteri tisztségre jelölték. Előtte eladta összes gazdasági érdekeltségét. 2010-zel kezdődő belügyminisztersége alatt irányítása alá tartozik az Alkotmányvédelmi Hivatal, a Nemzetbiztonsági Szakszolgálat, a Terrorelhárítási Központ és a 2011-ben létrehozott Nemzeti Védelmi Szolgálat is. (Wikipédia)

A 2022-ben megalakuló ötödik Orbán-kormányban a Pintér vezette Belügyminisztérium irányítása alá került az egészségügy és a köznevelés is.

Szetlik Ferenc

Szetlik Ferenc a rendszerváltás előtt eredendően piaci textilárus volt a Garai téren. A kapitalizmus bejövetele előtt is üzletelésből élő férfi gyorsan ki tudta használni a szabadság adta lehetőségeket.

Már 1989-ben részt vett egy Aktual Kft. nevű cég megalapításában, amiben tulajdonostársa volt a később politikai-gazdasági botrányhőssé vált Tocsik Márta ügyvédnő is. 1996-ban alapította meg a sokáig a család anyacégének számító Komondor Kft.-t, ami villámgyorsan fel is jutott a csúcsra. Szetlik ugyanis ekkoriban szerzett ezen a cégen keresztül döntő befolyást a Club Tihanyt birtokló vállalkozásban. Másrészt a Komondoron keresztül bérelte 1996 és 2013 között a MÁV-tól a Józsefvárosi pályaudvar telkén található kínai piac területét. Az Átlátszó egyik cikkében ugyanakkor azt írja, hogy a férfi a valóságban már 1990 óta rendelkezett a tulajdonilag a vasúttársasághoz tartozó ingatlannal.

Szetliknek igen kiterjedt kapcsolatrendszere volt, a Club Tihanyban például évekig igazgatósági tag volt Fekete János, a Kádár-kor jegybanki alelnöke is. De ekkoriban szállt be a kecskeméti Gong Rádió Kft.-be, olyan tulajdonostársakkal, mint a volt Mazsihisz-elnök Feldmájer Péter és a helyi jobbos önkormányzat.

Szetlik Ferenc még a kilencvenes években, üzleti sikereinek csúcsán súlyos betegségben meghalt. Érdekeltségeit két gyereke és felesége, Pápa Marianne örökölték. Az elhunyt Szetlik a később Orbán Viktor-közeli kulcsfigurává váló Habony Árpád kampánytanácsadó nagybátyja volt, mivel a lánytestvére Habony édesanyja.

Találatok/oldal: Listázási sorrend:
Találatok: [3]  Oldalak:   1

Ennél a nagyságrendű pénznél nincsenek pártszínek

Golyófogónak mondja magukat, a kilencvenes évek éjszakai életének ismert alakjait Portik Tamás az Átlátszónak adott interjújában. Üzleteik hasznát 70-80 százalékban a politika fölözte le – mondta. Nem érzi kétségbeesett, üres vagdalkozásnak, hogy az utóbbi időben beállt abba a sorba, akik minden sötét ügy mögött a magyar bűnüldözést a rendszerváltás óta különböző posztokon irányító Pintér Sándor belügyminisztert látják, de utal más felső kapcsolatokra is.

Belvárosi ingatlanmutyi II.: mi lenne Pintérből egy Rejtő-regényben?

A rendszerváltást megelőző zavaros években próbálgatta szárnyait Rack László, a belvárosi ingatlan-kótyavetye egyik kedvezményezettje, aki utóbb több cégben is Pintér Sándor jelenlegi belügyminiszter cégtársa lett. Regényes életútját a titkosszolgálati levéltár és a cégbírósági iratok segítségével mutatjuk be.

Belvárosi ingatlanmutyi: a Rogán-Habony-Pintér tengely?

Pintér Sándor közvetlen közelébe is elvezetnek az V. kerületi ingatlanbotrány szálai. A belügyminiszter egykori üzlettársa, a kalandos múltú Rack László is kedvezményezettje a korábban Rogán Antal (Fidesz) jelenlegi frakcióvezető által vezetett belvárosi önkormányzat ingatlanértékesítési gyakorlatának. Ráadásul a befolyásos miniszterelnöki bizalmas Habony Árpáddal rokon, a Belvárossal szintén jóárasítottan üzletelő, egykor a józsefvárosi kínai piacot üzemeltető Szetlik-família esete és a Rack-üzletek története között is vannak közös pontok. Az Átlátszó cikksorozatában “rejtői” figurák, politikusok, keresztapák, egy özvegy és egy halom drága ingatlan. I. rész.
Találatok: [3]  Oldalak:   1