language

Budai Gyula

Budai Gyula (Békéscsaba1963április 2. –) magyar jogász, politikus, 2010-től országgyűlési képviselő, 2012. március 5-től a Vidékfejlesztési Minisztérium parlamenti államtitkára.

Nyers viselkedése rendszeresen tetten érhető volt parlamenti vitanapokon, bizonyítékok nélküli vádjai ellen pedig a két volt miniszterelnök, Gyurcsány Ferenc és Bajnai Gordon feljelentették a sukorói telekcsere ügyében tett 2010. július 28-ai sajtótájékoztatóján elhangzott nyilatkozataiért, személyhez fűződő jogaik megsértése miatt. Az ügy első fokon, nem jogerősen, lezárult 2012. szeptember 27-én. A bírói döntés értemében 300–300 ezer forint nem vagyoni kártérítést kell megfizetnie a két volt miniszterelnök felé, továbbá saját költségén kell elégtételt adnia több hírportálon – az [origo]-n, az Indexen, a hirado.hu-n –, valamint a jogerős ítéletet követő 15 napon belül összehívott sajtótájékoztatón kell bocsánatot kérnie a rögzített mondattal: „Bocsánatot kérek Bajnai Gordontól és Gyurcsány Ferenctől amiért azzal gyanúsítottam meg őket, hogy hamisan tanúskodtak Sukoró ügyében”. Budai a bíróságon elmondta, korábbi állításait olyan dokumentumokkal tudja bizonyítani, melyek az első fokú tárgyalások idején még titkosítottnak minősülnek.

Pert vesztett a Népszabadság című napilap ellen is, miután 2012 áprilisában keresetet nyújtott be egy március 30-i cikkük miatt. A cikk szerint Ángyán József terhelő vallomást tett Budaira, aki megtiltotta, hogy a Bükki Nemzeti Park kezelésében lévő állami tulajdonú földekre kiírt pályázatok anyagát betekintés céljából Egerből Budapestre lehessen szállítani. A per tárgyát képező korábbi állítását tanúként is megerősítette Ángyán, illetve a szintén tanúként meghallgatott Szabó Rebeka LMP-s képviselő és asszisztense is megerősítő vallomást tett. A pervesztési ítéletet a Fővárosi Törvényszék hozta meg.

Nagy belföldi vihart kavart a 2012. augusztus 10-i Csongrád megyei gazdakörök fórumán tett nyilvános, kartellezést bevalló kijelentése is: „Engem és a minisztériumot azzal vádoltak meg a szocialisták, hogy kartellezünk. Kérem szépen, igen, a termelők érdekében kartelleztünk. Megmondtuk az áruházláncoknak, hogy mennyiért kell adni a dinnyét. És akkor mi a probléma? Két év alatt 11 ezer hektárról 5 ezer hektárra csökkent Magyarországon a dinnyetermő terület. Mi vissza akarjuk állítani a korábbi termőterületet, ami csak úgy lehetséges, hogy a termelő ne csak az önköltséget kapja meg, hanem legalább 15-20 százalék haszna is legyen a terméken. Engem nem érdekel, hogy a Gazdasági Versenyhivatal azt mondja, hogy én kartelleztem. És akkor mit tudnak velem csinálni? Semmit. Vagy a minisztériummal? Vagy a kormánnyal?”Tovább folytatta „Az Európai Unió háborgott emiatt, de egy lépést nem hátrálunk. Ha az uniónak nem tetszik, forduljon Strasbourghoz, vagy ahová akar!”[20] A kijelentésről hang- és videófelvétel is készült. Később kiderült, a Gazdasági Versenyhivatal (GVH) nem jogosult a minisztériummal szemben eljárást kezdeményezni és lefolytatni, ha fenti lépését közhatalmi funkciója keretében végezte.

A bíróság első fokon elítélte Budait azért is, mert lejárató szándékkal, valótlanságokat állított Ács Sándornéról, a Kishantosi Vidékfejlesztési Központ vezetőjéről a Kishantos-ügy kapcsán. Budai olyan valótlanságokat állított, mint például hogy Ács Sándorné 600 hektárnyi állami földterületet bérelt Kishantoson és a környéken, amelyeknek bérleti díját nem fizette, illetve hogy az állítólagos hátralékkal kapcsolatos részletfizetést eszközölt ki neki Ángyán József. A bíróság 800 000 forint kártérítésre és elégtétel adására kötelezte a Budait.

Forrás: Wikipedia