language
A cikk megjelenésének [eredeti URL-jén]() nem érhető el. Legjobb igyekezetünk szerint kerestük máshol is az interneten, de nem találtuk. Ismersz egy linket? Küldd el nekünk!

Támogasd a K-Monitor Sajtóadatbázis fenntartását, hogy a korrupciós, közpénzes cikkek ne tűnjenek el a süllyesztőben!

Sarbanes-Oxley Act

A 2002-es SOX törvény az Enron és a Worldcom botrányok következtében született. Célja, hogy a befektetők érdekében növelje az amerikai tőzsdéken jelenlévő vállalatok pénzügyi átláthatóságát, jelentéseik megbízhatóságát és ellenőrizhetőbbé tegye a működésüket. A törvény szerzői Paul Sarbanes szenátor és Michael Oxley kongresszusi képviselő.

 

A törvény hatással van a vállalatirányítás és a számviteli tevékenységek számos területére. Többek között az alábbi szabályozásokat tartalmazza:

- a menedzsment jogainak szigorítása, a cégvezetők számonkérhetőségének fokozása (prémiumok visszafizetése, összeférhetetlenség),

- a felügyelőbizottsági és számvizsgáló bizottsági tagok függetlenségének erősítése,

- számviteli eljárások, tevékenységek szabályozása, szigorítása,

- jelentéstételi kötelezettségek beiktatása,

- Public Company Accounting Oversight Board létrehozása felügyeleti és ellenőrzési jogkörökkel,

- könyvvizsgálókkal kapcsolatos előírások szigorítása,

- nyilvánosság, átláthatóság fokozása,

- büntetőjogi szigorítások,

- belső ellenőrzési, bejelentőrendszerek létrehozása (whistleblowing).

 

Az ellenőrzési rendszer megfeleléséért és a szükséges óvintézkedések megtételéért a vállalatok első számú vezetője és a pénzügyi vezető a felelős

 

A törvény kapcsán létrehozott bejelentőrendszerek célja a nemzetközi pénzügyi piacok pénzügyi biztonságának garantálása, valamint a korrupció, a banki és pénzügyi bűnözés, a bennfentes kereskedelem elleni küzdelem. A törvény minden olyan vállalatot érint, amely jelen van az Egyesület Államok tőzsdéjén. A törvény végrehajtása azonban számos európai vállalat, leányvállalat esetében nehézségekbe ütközik.

 

Azonkívül, hogy jelentősen megnöveli a cég költségeit, sok esetben gondot okoz, hogy az USA-ban elterjedt bejelentőrendszerek használata Európában szokatlan, és az európai hagyományoktól idegen. Alkalmazása adatvédelmi szempontból is aggályos lehet.