language

Akták:

Az Antall József Tudásközpont közpénzköltései highlight_off

Kulcsszavak:

klientúra highlight_off

Az Antall József Tudásközpont közpénzköltései

Az Antall József Tudásközpont közpénzköltései

Az Antall József Tudásközpont (Antall József Politika- és Társadalomtudományi Tudásközpont Alapítvány, AJTK) kétes pénzköltéseire 2021 tavaszán derült fény. A Direkt36-hoz kerülő belső dokumentumokból kiderült, hogy az Antall Péter igazgatása alatt az állami támogatásokban részesülő közhasznú alapítvány külföldi luxusutazásokra, magánkórházi kezelésekre, ruházatra és több tízmilliós PR-cikkekre költött közpénzmilliókat az alapítványi kasszából. Az AJTK emellett szerződéses kapcsolatban állt Antall Péter feleségének, a szintén AJTK vezetőségében helyet foglaló Antall-Horváth Veronikának két cégével is. Az évek során súlyosan eladósodott szervezet mindeközben jelentősen növelte Antall Péter fizetését is: az igazgató bérezése a 2013-as havi átlag 719 ezer forintról 2019-re már 4,6 millióra, tehát hatszorosára emelkedett, 2020-ban pedig az AJTK brüsszeli irodájának irányításáért járó tiszteletdíjával és jubileumi jutalmával kiegészülve átlagosan havi bruttó 6,9 millió forintot keresett. 

Bár az alapítvány az évek során egyre nagyobb kormányzati támogatásokat kapott – 2021-ig összesen csaknem 5 milliárd forintot – 2015 után folyamatosan hiányt termelt, 2018-ban már 452 millió forintra nőtt adósságállománya. A közvetlen, Miniszterelnökségtől érkező állami támogatás mellett a Miniszterelnöki Kabinetiroda a szintén kormányközeli Batthyány Lajos Alapítványon keresztül is negyedmilliárdnyi támogatást nyújtott a szervezetnek működési kiadásokra, így a hitelek törlesztése a BLA-n keresztül ugyan, de közpénzből történt

A Direkt36 cikkeinek megjelenése után a NAV és a Miniszterelnökség is vizsgálatot indított a Tudásközpont gazdálkodásával kapcsolatban. 2021 őszén az AJTK teljes felügyelőbizottsága, valamint a kuratórium elnöke, Nógrádi György is lemondott, a Miniszterelnökség vizsgálatának lezárultával pedig bejelentette hogy bár  „a gazdálkodásuk a törvényi kritériumoknak megfelelt, ugyanakkor nem indokolható kifizetéseket is tartalmazott, köztük olyanokat, amelyek a jó erkölccsel nem egyeztethetők össze” így a továbbiakban nem támogatja az Antall József Tudásközpont tevékenységét. A szervezet az ősz folyamán létszámleépítést jelentett be, Nógrádi távozásával pedig Antall Péter került a kuratórium élére, míg az igazgatói posztot felesége, Antall-Horváth Veronika vette át.

Miután a Miniszterelnökség megtagadta vizsgálata során elkészült átvilágítási jelentés kiadását az Átlátszónak, a lap adatigénylési pert indított a minisztérium ellen. A 2023 tavaszán meghozott jogerős ítélet megállapította, hogy a Miniszterelnökségnek ki kell adnia a jelentést. Bár a Miniszterelnökség a másodfokú ítélet után a Kúriához fordult jogorvoslatért, utóbbi helybenhagyta a jogerős döntést. Az Átlátszó által kiperelt jelentésből kiderül, hogy az AJTK-nak folyósított állami támogatásokból több alkalommal visszafizetést kért a Miniszterelnökség bizonyos nem elszámolható költségek miatt. Bár a visszafizetés indoklása nem szerepel a jelentésben, az kiderül, hogy több esetben a „közszférában elvárt és érvényesülő mértéktartó költés” elve sérült. 


Kép forrása: Népszava

Találatok/oldal: Listázási sorrend:
Találatok: [4]  Oldalak:   1

Tízmilliók utazásra, félmillió a feleség cégének: az Antall József Tudásközpont átvilágítási jelentése

Az első- és másodfok után a Kúrián is megnyertük azt a pert, amit az Antall József Tudásközpont átvilágítási jelentéséért indítottunk 2022 elején a Miniszterelnökség ellen. A kúriai döntést követően a tárca most végre megküldte a dokumentumot, ami alapján megszüntették az intézmény állami támogatását. A végsőkig titkolni kívánt anyagban horribilis utazási és szállásköltségek szerepelnek, valamint egy szerződés azzal a céggel, melyben tulajdonos volt a tudásközpont vezetőjének, Antall Péternek a felesége.

Bepereljük a Miniszterelnökséget az Antall József Tudásközpont átvilágítási jelentéséért

A Direkt 36 tavaly megírta, hogy az Antall József Tudásközpont (AJTK) vezetője, Antall Péter nagyon magas fizetést kap, és rengeteg külföldi utazást tesz kollégáival. A Miniszterelnökség a cikk után vizsgálatot indított, hogy megállapítsa, mire és hogyan költötte az AJTK a kapott állami támogatást. Az átvilágítás után megszüntették a szervezet közpénzes támogatását, de a jelentést hiába kértük ki a Miniszterelnökségtől: 45 nap hosszabbítás után megtagadták a kiadását.

Csoportos létszámleépítés jön az Antall József Tudásközpontnál

Mint ismert, az átvilágítást azt követően rendelték el, hogy a Direkt36 a nyár elején több cikket írt arról, hogy az egykori miniszterelnök fia, Antall Péter vezetése alatt az AJTK drága külföldi utazásokra, luxushotelekre, kirándulásokra költötte a pénz egy részét. Az AJTK összességében majd ötmilliárd forintos állami támogatást kapott az Orbán-kormánytól.

Milliárdos támogatások mellett is pénzügyi mentőövre szorult az Antall József Tudásközpont

Évek óta komoly gondok vannak a közpénzmilliárdokból támogatott Antall József Tudásközpont pénzügyeivel, amit az Állami Számvevőszék is kifogásolt már. A Miniszterelnökség most vizsgálatot ígér, ám eddig is tudniuk kellett a kutatóintézet problémáiról, mert 2018-ban egy olyan alapítványból kellett pénzügyi mentőövet dobni az eladósodott szervezetnek, amit a Miniszterelnöki Kabinetirodából finanszíroznak, és ami politikai színezetű projekteknek osztja tovább a közpénzt.
Találatok: [4]  Oldalak:   1