language

Akták:

Fertő-tavi beruházás highlight_off

Lapok:

Magyar Narancs highlight_off

Fertő-tavi beruházás

Fertő-tavi beruházás

A kormány 2015-ben 8 milliárd forintot irányzott elő a Fertő-tavi turisztikai fejlesztésére, amely egy évvel később már 23 milliárdra emelkedett, 2022-re pedig már közel 45 milliárdra becsülték a projekt költségeit. (Igaz, az nem derült ki, hogy ezt pontosan milyen forrásból fedezik, a 23 milliárdos összeghez képest újabb kormányzati támogatásról nem érkezett hír.) A Natura2000-es környezetvédelmi területen – és egyben a Fertő-Hanság Nemzeti Park területén – megvalósuló beruházás miatt a kormányzat konfliktusba keveredett helyi és országos környezetvédelmi civil szervezetekkel, az UNESCO-val és Ausztriával is, illetve az Európai Bizottság is kötelezettségszegési eljárást indított a magyar kormánnyal szemben a szerintük környezetkárosító projekt miatt.

A projekt lebonyolításáért a Miniszterelnökség alá tartozó Sopron-Fertő Turisztikai Fejlesztő Nonprofit Zrt. felel, annak keretein belül a tó partján felépül egy 100 szobás, 4 csillagos szálloda, egy közel 1000 járművet befogadni képes parkoló és egy fedett sportkomplexum is, a tó sekély, part közeli részén pedig egy 850 vitorlás befogadására alkalmas kikötő készül. A projekt kivitelezését a Mészáros és Mészáros Kft.nyerte el. A beruházás – bár sok éve húzódik és még közel sem ért a végéhez – már így is feltűnő változásokat hagyott maga után: a civilek és helyiek felháborodására még a bírósági döntés előtt ledózerolták a világörökség részét képző cölöpházakat, emellett kiirtották a környező nádast és legyalulták az egész fertőrákosi partot. 

2021-ben a Greenpeace a Közbeszerzési Döntőbizottsághoz fordult a tender megsemmisítése céljából. Az SFTFN még a döntés előtt visszavonta azt, majd bő egy héttel később ismét kiírták a közbeszerzést – ezután a Greenpeace ismét a Közbeszerzési Döntőbizottságot kereste meg, és az eljárás vizsgálatát kérvényezte, jelezve, hogy a projekt jogellenesen valósulna meg. A közbeszerzési eljárás vizsgálatért a Közbeszerzési Döntőbizottság aránytalanul magas, 25 millió forint eljárási díjat rótt ki a Greenpeace-re. 

2022 végén megszűnt a projektet irányító Sopron-Fertő Turisztikai Fejlesztő Nonprofit Zrt., a beruházás pedig átkerült a Lázár János vezette Építési és Közlekedési Minisztériumhoz. Lázárék forráshiányra hivatkozva felfüggesztették a tervezést és kivitelezést, ugyanakkor a projekt  ismét megkapta az engedélyt a kormányhivataltól, ráadásul ez az engedély az eredeti terveknél már 50%-kal nagyobb területre vonatkozott. A Greenpeace Magyarország és a Fertő tó Barátai Egyesület 2023-ban pert nyert a beruházással szemben, aminek következtében a környezetvédelmi működési engedély visszavonására és új eljárás lefolytatására kötelezte a kormányhivatalt a bíróság – ez azonban csak átmeneti sikernek bizonyult, egy hónappal később ugyanis ismét megkapta a beruházás a környezetvédelmi működési engedélyt a Győr-Moson-Sopron Vármegyei Kormányhivataltól, így megint úgy tűnik, hogy megvalósulhat az óriásberuházás – az új tervek szerint egy kilátóval kiegészülve.

Magyar Narancs

A Magyar Narancs egy csütörtökönként megjelenő, liberális szellemiségű politikai-kulturális hetilap, Nyugat-, Európa- és piacpárti irányultsággal. 1989. október 14-én jelent meg először a radikális és az akkor még liberális beállítottságú Fideszhez közel álló fiatalok lapjaként. 1990. nyarától Bojár Iván András főszerkesztésével, kétheti rendszerességgel jelent meg. Ugyanekkor a lap elvált a Fidesztől, de a lap még sokáig Fidesz-lapként élt a köztudatban. Ennek alapjai a következők voltak: közös iroda, személyi átfedések, világnézeti hasonlóság, Soros Alapítvány támogatása, valamint a Fidesz "narancsos" kampánya. 1991 nyarától Vágvölgyi B. András lett a főszerkesztő. A 1998/43-as számtól 2000/13-as számig adminisztratív okokból ideiglenesen MaNcs néven jelent meg az újságárusoknál. A felelős kiadója 1990 nyaráig dr. Kövér László volt. 1998-ban a Postabank-lapcsalád felszámolásakor a Magyar Narancs finanszírozása is veszélybe került. Ekkor alapítottak egy új kiadót, magyarnarancs.hu Kft. néven, melynek ügyvezetője Bojtár Endre főszerkesztő. A cégadatbázisban a lap tulajdonosai között szerepel a Media Development Investment Fund Inc.

Találatok/oldal: Listázási sorrend:
Találatok: [2]  Oldalak:   1

Az utolsó deszkáig. A Fertő tavi gigaberuházás alulnézetből

Tavaly nyáron bontotta el az állam a Fertő tavi cölöpházakat Fertőrákoson. A területen a hatvanas évek közepétől álltak házak, jellegzetes építészeti összképük miatt turisztikai látványosságnak számítottak. A kormány döntése nyomán életek munkája vált a befektetői mohóság martalékává.

Fertő tavi beruházás: 25 milliót kérnek a Greenpeace-től, hogy egyáltalán megvizsgálják a beadványukat

Bár mint arról mi is beszámoltunk, december első felében visszavonta a gyorsított eljárásban a Fertő tavi beruházásokra kiírt tendert a beruházó állami cég, a Sopron-Fertő Turisztikai Fejlesztő Nonprofit Zrt. (SFTFN), december 24-én újra megjelent az uniós közbeszerzési közlönyben. Ahogy arra a Greenpeace felhívta a figyelmet, az új tenderkiírás szövegét csak annyiban módosították, hogy kivették belőle azt az indoklást, hogy azért kell sietni az építkezéssel, hogy az élővilág ne tudja visszafoglalni az élőhelyet.
Találatok: [2]  Oldalak:   1