language

Akták:

MET-ügy highlight_off

Lapok:

NOL (Népszabadság) highlight_off

MET-ügy

MET-ügy

2011-ben megszűnt az egyszerre hőt és áramot is előállító erőművek támogatása. Az áremelkedés elkerülése végett a kormány a biztonsági gáztartalékból 585 millió köbmétert szabadított fel, ami lehetővé tette ugyan az árak alacsonyan tartását, de a hiányt pótolni kellett. A kormány rendeletet hozott arról, hogy hiánypótlás céljából ingyen igénybevehető a Magyarországot Ausztriával összekötő gázvezeték, a HAG (normális esetben - az EU előírásainak megfelelően - a vezeték használatáért a gázkereskedők árverésen versengenek egymással). 2011-ben Németh Lászlóné fejlesztési miniszter írta alá a rendeletet, amely szerint az 585 millió köbméteres hiány pótlására aukció nélkül egy éven át 2,9 milliárd köbméter gáz érkezhet Magyarországra a HAG-on keresztül. A behozatalra felhatalmazott két cég az MVM gázkereskedelmi cége (MVMP) illetve az E.on volt, utóbbi gázüzletágát 2013-ban a magyar kormány felvásárolta, így azóta az MVMP az egyedüli kedvezményezett. A rendelet hatálya ugyan 2012-ben lejárt, de azóta is minden évben egy évvel meghosszabbításra kerül.

Azért dolgozunk, hogy a korrupciós ügyek ne tűnjenek el a süllyesztőben!

▶︎ Támogass átutalással, vagy PayPalon: k-monitor.hu/tamogatas
▶︎ Legyél pártolói tagunk: patreon.com/kmonitor


A MET szerepe a következő: a cég egy leányvállalata nyugaton megvásárolja a gázt, amely olcsóbb, mint az, amelyik Oroszországból érkezik hozzánk. Ezt az osztrák-magyar határon eladja az MVMP-nek, amely ingyen áthozza Magyarországra, majd minimális felárral visszaadja a MET-nek, amely azután szabadon értékesítheti az olcsó gázt. Az állam tehát a saját kárára hozott helyzetbe egy piaci szereplőt, amelynek ráadásul a tulajdonosi háttere nehezen átlátható: a MET 50%-ban a WISD Holding tulajdona, amely mögött bonyolult offshore cégháló áll. Ezen cégekben többek közt a Videoton-tulajdonos Garancsi István és különböző orosz vállalkozók is érdekeltek lehetnek. Feltehetően a MET-ügy eredménye, hogy az energiaszabályozás miatt 2015 márciusában az Európai Bizottság kötelezettségszegési eljárást indított Magyarországgal szemben.


NOL (Népszabadság)

A Népszabadság Magyarország legnagyobb országos politikai, közéleti napilapja volt 2016. októberi megszűnéséig. Az újság a rendszerváltásig az MSZMP központi lapjaként működött, a jogutód Magyar Szocialista Pártnak a hozzá kötődő Szabad Sajtó Alapítvány révén 2015-ig jelentős befolyása volt a lapra. 1990. szeptember 1-jétől a lapot a Népszabadság Rt. adta ki. 2003-ban a lap fő tulajdonosa a svájci Ringier magyarországi leányvállalata, a Ringier Kiadó Kft. lett. 2014 januárjában a Ringier és az Axel Springer-Budapest Kiadói Kft. fúziója miatt a Gazdasági Versenyhivatal döntése nyomán a portfólió egy részét (regionális lapok és országos média mellett a Népszabadságot kiadó cég 70,4%-át) az osztrák Vienna Capital Partners vette át, amelynek fő tulajdonosa Heinrich Pecina osztrák üzletember. Pecina médiacége, a Mediaworks 2015-ben az MSZP pártalapítvány és a munkatársak egyesületének tulajdonrészét is megszerezte. 2016. október 8-án a kiadó gazdasági okokra hivatkozva felfüggesztette a lap kiadását. Október 25-én Pecinától a Mészáros Lőrinchez köthető Opimus Press Zrt.-hez került a Népszabadságot is tulajdonló Mediaworks Hungary Zrt. részvényeinek 100%-a, emiatt sokan politikai nyomásgyakorlást látnak a lap bezárása mögött.

Találatok/oldal: Listázási sorrend:
Találatok: [6]  Oldalak:   1

Az állam helyett magáncéghez kerülhetett az akár százmilliárdos haszon

2011 és 2014 között akár százmilliárd forint is a ma Garancsi István fémjelezte MET zsebébe kerülhetett az állami MVM helyett – erősítik meg az MSZP által kiperelt szerződések. A MET mindezt tagadja.

Leáldozóban a MET csillaga

Tavaly már csak kevesebb mint egymilliárd forintnak megfelelő, 3,13 millió euró osztalékot fizetett tulajdonosának, a svájci MET Holding AG-nak a MET Magyarország Energiakereskedő Zrt. – derül ki az állami MVM-mel kötött zavaros gázügyleteiről elhíresült energiatársaság frissen közzétett tavalyi eredménykimutatásából.

"Simicska-adót" javasol az MSZP

Legalább ötvenmilliárd forintot lehetne beszedni az MSZP által javasolt "Simicska- vagy oligarchaadóból", a befolyt összeget pedig a gyermekéhezés megszüntetésére lehetne fordítani - mondta a párt frakcióvezető-helyettese csütörtökön Budapesten sajtótájékoztatón.

Újra halasztott Orbán-közeli erőművétel

A tegnapi, sokadszorra megismételt közgyűlésen sem került az ország második legnagyobb áramtermelője, a Dunamenti Erőmű kapuin belülre Orbán Viktor közeli ismerőse, a csődközeli helyzetű erőműre pályázó MET Csoport áttételes résztulajdonosa, Garancsi István.

Wallis-kapcsolatok az MVM-partner MET mögött

Hazai és nemzetközi botrányokban érintett, kusza kapcsolatokat talált az Átlátszó.hu az állami MVM-mel vitatott üzleteket kötő, Mol-résztulajdonú MET Energiakereskedő hátterében. Egyre erősebb a Wallis-vonal.

Offshore pénzből kampányol a CÖF?

A fideszes offshore piócák alighanem visszacsorgatják a százmilliók egy részét a CÖF-höz, amely aztán sohasem látott gyűlöletkampányt folytat a magyar adófizetők lenyúlt pénzéből - közölte Szanyi Tibor, a szocialisták európai parlamenti képviselő-jelöltje.
Találatok: [6]  Oldalak:   1