language
A cikk megjelenésének [eredeti URL-jén]() nem érhető el. Legjobb igyekezetünk szerint kerestük máshol is az interneten, de nem találtuk. Ismersz egy linket? Küldd el nekünk!

Támogasd a K-Monitor Sajtóadatbázis fenntartását, hogy a korrupciós, közpénzes cikkek ne tűnjenek el a süllyesztőben!

Strómanok

A német Strohmann szó jelentése szalmaember. A stróman gúnyos megnevezése azoknak a személyeknek, akik bizonyos jogok v. kötelezettségek elvállalásánál és érvényesítésénél látszólag saját maguk nevében járnak el, voltaképen azonban csak mások számára, vagy mások akaratával végezik el az illető cselekményeket. (Forrás: Pallasz)

 

A strómanok alkalmazására két jellemző példa van. Az első esetben az a cél, hogy pl. egy adósságokat felhalmozó cég olyan „ál-tulajdonos” kezébe kerüljön, akitől a nyomozóhatóságok nem jutnak el az eredeti tulajdonosokhoz, akik a szóban forgó gazdasági bűncselekményt elkövették. Az ilyen ál-tulajdonos vagy nincstelen, hajléktalan (Siemens-ügy) vagy külföldi (Kaya Ibrahim) esetleg halott. Elterjedt gyakorlat az is, amikor kenőpénzek elkönyveléséhez van szükség strómanra. A vállalat könyvelésében ilyen tétel nem szerepelhet, ezért egy stróman kft. vagy távoli fantomcég valamilyen nehezen számonkérhető szolgáltatást nyújt a vállalatnak. A kenőpénznek szánt összeg így jogszerűen gazdát cserél, a stróman pedig eljuttatja a kenőpénzt az eredeti címzettnek. A lényeg, hogy a tulajdonosok egyik esetben sem tudnak anyagilag felelősséget vállalni a cégükért. (Vö. vesztegetés)

 

A második eset, amikor a stróman színre lép, ha egy ügyletben olyan szereplő akar részt venni, aki eredetileg kizáratott belőle vagy kínos a részvétele. Ekkor a stróman általában a nyereség bizonyos százalékáért dolgozik, ill. képviseli a megbízó érdekeit.

 

Példák:

Termőföldet külföldi állampolgár nem vásárolhatott, ezért magyar strómanokon keresztül vásárolták meg a földet. Ezek az un. zsebszerződések.

Politikus/önkormányzati képviselő önkormányzati (állami) döntéshozó pozíciója ugyan nem összeférhetetlen a cégtulajdonlással, de a nyíltan saját magának leosztott megrendelés nagy valószínűséggel a közéleti karrierjébe kerülne (ha komoly pozícióban lévő köztisztviselő is, aki viszont a törvény betűje szerint sem birtokolhat gazdasági társaságot vagy viselhet benne funkciót). A közszereplő ilyenkor egy strómanon és cégén át érvényesíti gazdasági érdekeit.

Vö. Összeférhetetlenség

 

A Magyar Narancs a strómanokról

 

A strómanokkal kapcsolatos hírek a K-Monitor adatbázisában.