language

Lapok:

Magyar Narancs highlight_off

Akták:

Nemzeti gödör highlight_off

Magyar Narancs

A Magyar Narancs egy csütörtökönként megjelenő, liberális szellemiségű politikai-kulturális hetilap, Nyugat-, Európa- és piacpárti irányultsággal. 1989. október 14-én jelent meg először a radikális és az akkor még liberális beállítottságú Fideszhez közel álló fiatalok lapjaként. 1990. nyarától Bojár Iván András főszerkesztésével, kétheti rendszerességgel jelent meg. Ugyanekkor a lap elvált a Fidesztől, de a lap még sokáig Fidesz-lapként élt a köztudatban. Ennek alapjai a következők voltak: közös iroda, személyi átfedések, világnézeti hasonlóság, Soros Alapítvány támogatása, valamint a Fidesz "narancsos" kampánya. 1991 nyarától Vágvölgyi B. András lett a főszerkesztő. A 1998/43-as számtól 2000/13-as számig adminisztratív okokból ideiglenesen MaNcs néven jelent meg az újságárusoknál. A felelős kiadója 1990 nyaráig dr. Kövér László volt. 1998-ban a Postabank-lapcsalád felszámolásakor a Magyar Narancs finanszírozása is veszélybe került. Ekkor alapítottak egy új kiadót, magyarnarancs.hu Kft. néven, melynek ügyvezetője Bojtár Endre főszerkesztő. A cégadatbázisban a lap tulajdonosai között szerepel a Media Development Investment Fund Inc.

Nemzeti gödör

Nemzeti gödör

1996 nyarán a szocialista kormány támogatásával kezdték el az Erzsébet téren a 28 000 négyzetméteresre tervezett új Nemzeti Színház építését, aminek költségeit akkor 10,7 milliárd forintra tervezték. A becsült kiadások azonban hamar 17 milliárd föle emelkedtek.

 

Két évvel az építkezés kezdete után a kormányváltás első hónapjaiban az Orbán-kormány a közbeszerzési eljárás csúszásával magyarázta a kivitelezés lassúságát, végül aztán az év októberében racionális költségmegtakarításra hivatkozva lefújták a projektet. Várhegyi Attila, a Nemzeti Kulturális Örökség Minisztériumának politikai államtitkára különösen rosszul előkészítettnek minősítette a beruházást. Az ekkor már megkezdett építkezés során közel két milliárd forintot költöttek el az épület alapozására.Az akkori ellenzék és a főváros vezetése az új kormány kultúrharcának nevezte a beruházás leállítását.

 

Azért dolgozunk, hogy a korrupciós ügyek ne tűnjenek el a süllyesztőben!

▶︎ Támogass minket pártolói tagként: patreon.com/kmonitor
▶︎ Adományozz átutalással, vagy PayPalon: k-monitor.hu/tamogatas

 

2000-ben végül pályázatot hirdettek ki a tér átalakítására, ami alapján 2,5 milliárd forintból parkoló és koncertterem épült az évekig üresen álló elkerített területen.

Találatok/oldal: Listázási sorrend:
Találatok: [1]  Oldalak:   1

Gödör az Ezsébet téren: Hol Nemzeti süllyed el

Racionális költségmegtakarítás vagy új kultúrharc? A kormányfő az előbbivel érvelt A Hétben, az utóbbira Cselovszki fideszes építész képviselő lehet példa, aki a Napi Maóban a kozmopolita építészet ellen érvelt a népi architektúra szempontjából. A Nemzeti építésének kézivezérléses leállítása után kiakadtak a színészek meg az építészszakma, elvégre egy 71 pályázatos, szabályos eljárás, mi több: egy egész konszenzus lett itten megfúrva, akár a metró. A gödör perspektívájából nézve persze mindegy, hogy spórolás vagy egy miépesedő Fidesz okán állt le a 18 milliárdos beruházás.
Találatok: [1]  Oldalak:   1