language

Lapok:

Népszava highlight_off

Akták:

Népszavazás a vasárnapi boltzárról highlight_off

Népszava

A nagymúltú baloldali napilapot 1877 májusában a Magyar Szociáldemokrata Párt lapjaként alapították. 1905-től kezdődően napilapként adták ki. A Horthy-rendszerben sajtóperek sokaságát zúdították az újságra, 1932-ben pedig betiltásra került. A II. világháború alatt hol működött, hol nem. A lap újraindítását 1945-ben Szakasits Árpád vezényelte és a Szociáldemokrata Párt központi lapja lett. 1948-ban az államosításokat követően a Népszava a szakszervezetek lapja lett, politikai véleményalkotásra nem volt lehetősége,a pártállam határozta meg a pédányszámot is. 1956 a Szociáldemokrata Párt visszavette a lap szerkesztését. A Népszavát 1957-64 között Kéthly Anna szerkesztette Londonban. A forradalom leverése után újra a szakszervezetek lapja lett a Népszava, amit a rendszerváltást követően privatizálták.

 

1994-ben a Fenyő János vezette Vico vállalatcsoport vette meg. Fenyő 1998-as meggyilkolását követően Fenyő özvegye a lapot eladta. Tulajdonosváltások hosszú sora után 2005-ben az MSZP közelébe került. A rendszerváltást követően a lap kiadója a Népszava Lapkiadó Kft. volt, jelenleg ezt a feladatot a XXI. század Média Kft. látja el 2016 óta óta. A Zrt.-t 2017-ben a Bécsben bejegyzett Horizont Handels und Industrie AG vette meg, mely Puch László MSZP-s pártpénztárnok érdekeltségébe tartozik. A napilapok piacának átalakulását követően a Népszava a legnagyobb példányszámú hazai politikai napilappá vált. 2019 áprilisában a Horizont AG eladta a Népszavát, az új tulajdonos Leisztinger Tamás egyik cége, a Proton Trade Zrt.

Népszavazás a vasárnapi boltzárról

Népszavazás a vasárnapi boltzárról

Az ügy alapját egy 2014-es KDNP-s kezdeményezés képezi, ami a bevásárlóközpontoknak és a 400 négyzetméternél nagyobb alapterületű üzleteknek megtiltotta a vasárnapi nyitvatartást. A javaslat célkitűzése egyrészt a kisebb boltok forgalmának növelése volt, másrészt – a szabad vasárnapok révén – a családi élet támogatása. Az így megszülető, heves indulatokat és számos népszavazási kezdeményezést eredményező kiskereskedelmi szektorban történő vasárnapi munkavégzés tilalmáról szóló 2014. évi CII. törvény 2015. március 15. és 2016. április 23. között volt hatályban.

2016. február 23-án hajnalban egy büntetett előéletű, kopasz férfiakból álló, Kubatov Gáborhoz is köthető Fradi Security tagjait képező 20 fős csoport jelent meg a Nemzeti Választási Iroda (NVI) épületénél és állta el annak ajtaját – mint utóbb kiderült, mindezt tényleges népszavazás-kezdeményezési szándék nélkül. A csoport a 6 órakor helyszínre érkező, vasárnapi boltzárral kapcsolatos népszavazási kérdését benyújtani kívánó MSZP-s Nyakó István időbélyegzőhöz jutását megakadályozta, míg a 6:45-kor megjelenő, személyazonosságát eleinte titkoló Erdősi Lászlónénak, a kezdetben fideszes, majd független herceghalmi polgármester feleségének utat engedett. Ennek jelentősége, hogy az ekkor hatályos jogszabályok szerint azonos témában, azonos időben egyszerre csak egy népszavazási kérdés futhatott át az ellenőrző-engedélyező rendszeren (párhuzamossági moratórium), ezért kiemelten fontos volt, hogy ki az első benyújtó. Amint a tömeg megtudta, hogy a Kúria a korábbi boltzáras kérdést elutasította, mindenki egyszerre indult meg az időbélyegző felé: végül Erdősiné kísérője, Varró Ádám – 4 másodperccel megelőzve Nyakót – ért oda elsőként és látta el pecséttel a polgármesterné beadványát. Így a további vasárnapi zárvatartást támogató Erdősiné kérdését kellett először vizsgálni, maga mögé utasítva ezzel a boltzár eltörlését támogató MSZP-s kérdést.

A Nemzeti Választási Bizottság először saját elnökének véleményét figyelmen kívül hagyva Erdősiné népszavazási kérdését hitelesítette, 2016. április 6-án azonban a Kúria megváltoztatva a korábbi döntést, Nyakó kérdését hitelesítette, figyelembe véve az Erdősiné népszavazás-kezdeményezését körülvevő jogszerűtlenségeket. Végül népszavazásra nem került sor, a boltzár eltörlésére a Kormány 2016. április 11-én tett javaslatot, amit a Parlament meg is szavazott.  

A BRFK Korrupció és Gazdasági Bűnözés Elleni Főosztálya 2016. március 4-én kezdett nyomozásba választás, népszavazás és európai polgári kezdeményezés rendje elleni bűncselekmény elkövetésének gyanúja miatt, augusztus 10-én az eljárást viszont bűncselekmény hiányában megszüntették, annak ellenére is, hogy a Kúria is megállapította, hogy a kopaszok akadályozták Nyakót. Ezt követően Nyakó vádindítványát a Fővárosi Törvényszék elutasította, mondván, hogy – dacára az akadályozás tényének – Nyakó nem minősül a népszavazás rendje elleni bűncselekmény sértettjének, így nem jogosult pótmagánvádlóként eljárni. Nyakó ezt követően a Fővárosi Ítélőtáblához fellebezett a törvényszéki ítélettel szemben.

Találatok/oldal: Listázási sorrend:
Találatok: [1]  Oldalak:   1

Vasárnapi zárva tartás - Mégis dönthet a nép?

Elkaszálta Erdősi Lászlóné kérdését a Kúria, amely megváltoztatta a Nemzeti Választási Bizottság (NVB) döntését, majd pedig az MSZP-s Nyakó István kérdését hitelesítette. Az MSZP-t már kora reggel beengedték a Nemzeti Választási Irodába (NVI), de nem volt szükség sem közelharcra, sem új kérdés leadására a vasárnapi boltbezárásos népszavazással kapcsolatban. A bíróság ugyanis kimondta: Erdősinét februárban segítették a kopaszok, ami nem volt jogszerű, ám a szocialisták most sem készülhetnek nyugodt szívvel a napokon belül induló aláírásgyűjtésre.
Találatok: [1]  Oldalak:   1