language

Kulcsszavak:

átláthatóság highlight_off

Akták:

Pénzügyi tanúsítási piac bekebelezése highlight_off

Pénzügyi tanúsítási piac bekebelezése

Pénzügyi tanúsítási piac bekebelezése

Az IT-val foglalkozó Hunguard Kft.-t 1990-ben alapították. A cég egyedüli tulajdonosa Csik Balázs, de korábban Lengyel Csaba is rendelkezett tulajdonrésszel. Mindketten szorosan kötődnek Rogán Antalhoz: 2016-ban például együtt találtak fel egy digitális aláírási eljárást, amelynek felhasználási jogát a MobilSign Kft.-nek adták el, amely cégnek ekkor Csik és Lengyel voltak a tulajdonosai. A Hunguard ügyvezetője Szűcs Ákos Balázs, aki a Habony Árpád rokonainak tulajdonában lévő Club Tihany Zrt. vezérigazgatója volt.

Egy 2016-os kormányrendelet-módosítás a pénzügyi intézmények informatikai rendszerének védelme körében előírta, hogy ezen intézmények kötelesek egy külső céget megbízni, amely évente átvizsgálja a biztonsági követelményeknek való megfelelésüket, és tanúsítványt állít ki róla. A tanúsító tevékenység végzéséhez szükséges kritériumrendszernek csak a Hunguard felelt meg, így egyedüliként kerülhetett fel az MNB által vezetett jegyzékbe. Szakmai körök szerint a szigorú, nemzetközi információbiztonsági alapvetésekkel összhangban nem lévő feltételek nem váltják ki a szolgáltatás minőségének javulását, csupán alkalmas cégeket szorítanak ki a piacról: a minimum 10 teljes munkaidős alkalmazott és a legalább 100 milliós felelősségbiztosítás megkövetelésével a kisebb hazai vállalatokat, míg a személyi és telephely-biztonsági tanúsítvány követelményével a nemzetközi vállalatokat lehetetlenítik el.

2020-ban a Certop Informatikai Kft. is teljesítette a listára kerülés feltételeit, azonban amint pozícióhoz jutott a piacon, mindig jogszabály-módosításra került sor (2020, 2023), amely eredményeképpen a Hunguard maradt az egyedüli cég a területen. 

Találatok/oldal: Listázási sorrend:
Találatok: [3]  Oldalak:   1

OLAF-jelzések: a NAV nem nyilatkozik a Rogán feltalálótársaival kapcsolatos nyomozásról

Rogán Antal miniszter két társával együtt egy olyan digitális aláírással kapcsolatos találmányt jegyzett, amelyhez hasonló, és amellyel szinte megegyező nevű, a feltalálótársai cége által felvett uniós támogatással megvalósult fejlesztéssel kapcsolatban az Európai Csalás Elleni Hivatal büntetőeljárás megindítását javasolta. A Legfőbb Ügyészség tájékoztatása szerint a NAV nyomoz az ügyben, de az adóhivatal nem válaszolt a megkeresésünkre.

Pintér nem árulja el, hogy ki van a Hunguard mögött

A parlament nemzetbiztonsági bizottsága is tájékoztatást kért az Alkotmányvédelmi Hivataltól a Hunguard nevű, részben offshore hátterű céggel kapcsolatban, derült ki Pintér Sándor belügyminiszter írásbeli válaszából, amelyet Tóth Bertalan szocialista képviselő kérdésére adott. A bizottság zárt ülés keretében március végén kapott információkat az AH-tól arról a magáncégről, amely lényegében egyedül végezheti a közszolgáltató cégek számlázási rendszereinek, illetve a pénzügyi szektor informatikai rendszereinek tanúsítását.

Csúnyán felsült a Rogán köréhez köthető Hunguard által auditált rendszer

A Rogán-körhöz sorolt offshore cég auditálta azt a rendszert, amely élesben csúnyán felsült – derül ki azokból az adatokból, amelyeket az MSZP-s Tóth Bertalan kért ki.
Találatok: [3]  Oldalak:   1