language

Lapok:

Akták:

Sys IT / SIS Parking-ügy highlight_off

Index

1999-ben alapították az index.hu mögött álló index.hu Rt.-t, mely később Zrt.-vé alakult. Első tulajdonosa és finanszírozója Kőrös Ákos cége, az Interventra Kft. volt,ő Szőllösi Gáborral 75 %-ot tulajdonolt a részvénytársaságból. A tulajdonosi körhöz tartozott még az egykori INteRNeTTo-s csapat néhány tagja is, mint Nyírő András, Gerényi Gábor és Uj Péter is. A befektetőknek 25 %-os tulajdonrészük volt az Rt.-ben. Az év decemberében Nyírő távozott. 2000 tavaszára több nagy befektető is tulajdonrészt szerzett a cégben, ezek együttesen 25,1 %-os tulajdonlást tudtak magukénak. Nem sokkal ezután az Intel Capital is tulajdonosi hányadot szerzett. 2001-ben Csepi Lajos lett a kiadó vezérigazgatója, aki az Állami Vagyonkezelő Rt. korábbi vezetője volt. 2002 elejére csődhelyzet alakult ki, a megmentő a Kóka János és Bajnai Gordon tulajdonában lévő Wallis Rt. leányvállalata volt. A Webigen néven beszálló cég a részvények egyharmadát vásárolta meg. 2005-ben ezt a vállakozást Nobilis Kristóf vette meg, ennek hatására az akkor már Index.hu Zrt. néven futó cég a CEMP (Közép-európai Média Rt) tulajdonába került. Vélekedesek szerint Nobilis Spéder Zoltán egyik strómanja volt csupán: hamarosan be is igazolódott a gyanú, ugyanis Spéder Zoltán 2006-ban bevásárolta magát az Indexbe, megvéve a Wallis Rt részesedését. Innentől határozottan ő vált a háttérben a valódi tulajdonossá. Ez volt index.hu első nyereséges éve.


2009 óta a hírdetéseket a CEMP értékesíti. 2014-ben a Simicska Lajos érdekeltségébe tartozó Pro-Ráta Zrt opciós jogot szerzett az Index-beli tulajdonszerzésre, mely jogot 3 évvel később, már az Orbán-Simicska konfliktus idején érvényesített az üzletember. A Pro-Ráta ekkor tulajdonjogáról lemondva a Magyar Fejlődésért Alapítványnak adta át a kiadóvállatot. Ezt az alapítványt az NP Nanga Parbat Zrt. hozta létre pár hónappal korábban. Az alapítvány kuratóriumának elnöke Bodolai László, az index.hu jogásza lett. 2018-ban Simicska Lajos eladta érdekeltségeit Nyerges Zsolt üzletembernek. A CEMP-et időközben Spéder Zoltán két magánszemélynek adta el: Ziegler Gábornak, a CEMP Sales House ügyvezetőjének, illetve Oltyán Józsefnek, aki a Regon Média tulajdonosa és vidéki online médiahálózatot működtetett, valamint KNDP-s politikus volt. Ők ketten vették meg az NP Nanga Parbat Zrt.-t is, ezzel befolyást szereztek az Index hirdetései felett. A portál ezt követően támogatói kampányokba kezdett.

2020. július 22-én az Index.hu Zrt. igazgatóságának elnöke kezdeményezte Dull Szabolcs főszerkesztő elbocsátását. A szerkesztőség tagjai ezzel nem értettek egyet, és július 24-én nagy részük, több mint 80 munkatárs felmondott. 2020. november 23-án Szombathy Pál vezérigazgató-főszerkesztő távozott, a cég vezetését Starcz Ákos vette át. Bodolai László marad a csoport médiajogásza. Ezzel egyidőben az z Indamedia Network Zrt. bejelentette: visszavásárolják a Magyar Fejlődésért Alapítványtól (MFA) az Index.hu Zrt. részvényeit, így a jövőben az újság az Indamedia-csoport tagjaként folytatja működését. Az Indamedia tulajdonosai Ziegler Gábor és Vaszily Miklós.

 

 

Sys IT / SIS Parking-ügy

Sys IT / SIS Parking-ügy

2021 nyarán a Nemzeti Adó- és Vámhivatal költségvetési csalás gyanújával csapott le Fuzik Zsoltra, illetve a hozzá köthető bűnszervezetre. A nyomozati anyagok szerint Fuzik társaival 19 milliárd forint értékben állított ki fiktív számlákat. A hamis számlák a SYS IT Service Kft-nél, illetve több hozzá kapcsolódó vállalatnál keletkeztek. A SYS IT Service 2019-ben nyerte meg a BKV informatikai rendszerének üzemeltetésére kiírt közbeszerzést, alvállalkozóként pedig olyan cégeket bízott meg, mint a 4iG Nyrt., illetve a T-Systems Magyarország Zrt

A cégcsoport másik tagja, a SIS Parking Kft. 2017 óta több kerület, így Zugló, Újbuda és Józsefváros parkolásának ellenőrzését végezte. Ahogy a 24.hu beszámolt róla, a parkolás üzemeltetése Újbudához hasonlóan Zuglóban is veszteségesen működött – a parkolásból származó bevétel nem tudta fedezni az üzemeltetéssel járó költségeket, illetve az évről évre növekvő, üzemeltető konzorciumnak fizetendő díjat, így 2018-ban már több, mint 200 milliós veszteséget termelt. A cég a SYS IT Service által működtetett számlagyár egyik haszonélvezője, a NAV nyomozása alapján a teljesítés nélküli számlák befogadásával több, mint 175 millió forinttal károsította az államot. A gyanú szerint a SIS Parking Kft. csupán papíron működő cég – a jelentősen túlárazott szolgáltatást alvállalkozóknak szervezték ki, majd lefölözték az extra profitot, ezzel veszteséget termelve a kerületnek

Az ügyészséggel vádalkut kötő Fuzik Zsolt 2022 januárjában kijelentette, összesen több, mint 250 millió kenőpénzzel intézte el, hogy Zuglóban a SIS Parking Kft. nyerje meg a parkolás üzemeltetését. Elmondása szerint az összegen két MSZP-s politikus, Tóth Csaba zuglói önkormányzati képviselő és Horváth Csaba zuglói polgármester osztozkodott. A Központi Nyomozó Főügyészség nyomozása alapján Tóth Csaba tette üzletszerűen elkövetett befolyással üzérkedés bűntette megalapozott gyanúját kelti, emiatt az ügyészség az MSZP-s képviselő mentelmi jogának felfüggesztését indítványozta, melyet az Országgyűlés megszavazott. Fuzik Zsolt további két MSZP-s politikust nevezett meg vesztegetés kapcsán – állítása szerint Molnár Zsolt országgyűlési képviselő 40 millió, Baja Ferenc pedig 30 millió forintot kapott annak fejében, hogy támogatták a SYS IT Service pályázatát a BKV informatikai rendszerének üzemeltetésére kiírt közbeszerzésen. 

Találatok/oldal: Listázási sorrend:
Találatok: [1]  Oldalak:   1

Véget ér-e valaha a parkolási káosz Budapesten?

Az egységes fővárosi parkolási rendszer minden önkormányzati választási kampányban előkerül. Az érv egyszerű: egységes szabályok, összfővárosi bevételből összfővárosi közlekedéspolitika. De valóban így van-e? Megnéztük a helyzetet onnan, ahonnan eddig még senki: a kerületek szempontjából.
Találatok: [1]  Oldalak:   1