language

Személyek:

Horváth Csaba highlight_off

Akták:

Zuglói ingatlanfejlesztés állami megvásárlása highlight_off

Horváth Csaba

1969. november 19-én született Budapesten. Első házasságából egy, másodikból két gyermeke született.

1988-ban érettségizett a Puskás Tivadar Szakközépiskola vezetékes távközléstechnika szakán. 1988-tól a Matáv Rt.-nél dolgozott műszaki előadóként, majd a Molland-Holdingnál volt üzletkötő, reklámmenedzser, végül ügyvezető igazgató. 1994-ben V.I.P Clip Communication Kft. néven saját reklámügynökséget alapított, melynek ügyvezető igazgatójaként dolgozott. 1998-ban a pécsi JPTE BTK-án a szociálpolitikai-szociológiai diplomát szerzett. 

1999-ben lépett be az MSZP-be, 1998-tól szakértőként vett részt a párt egészségügyi és szociálpolitikai bizottságának munkájában, később a szociálpolitikai kabinet tagjaként a lakásépítéssel, családtámogatással kapcsolatos program kidolgozásában vállalt szerepet. A 2002. évi országgyűlési választásokon pártja budapesti területi listájáról jutott be a Parlamentbe. Az őszi, október 20-i önkormányzati választásokon elnyerte a budapesti II. kerület polgármesteri székét. A 2006. évi országgyűlési választásokon Budapesti területi listán szerzett mandátumot. 2006 és 2009 között Budapest főpolgármester-helyettese – Demszky Gábor 2009 őszén megbízta a BKV felügyeletével is. 2010 júniusában az MSZP budapesti elnökévé választották, a pozícióról lemondott, amikor 2012-ben az MSZP alelnökének választották. Jelenleg az MSZP budapesti frakcióvezetője, illetve 2019 októbere óta Zugló polgármestere. 

Horváth neve több alkalommal is összekapcsolódott korrupciós ügyekkel: a 2009-es BKV-botrány kapcsán hallgatta meg az ügyben felállított vizsgálóbizottság, 2022 elején pedig arról írt a sajtó, hogy a Központi Nyomozó Főügyészség a zuglói fizetős parkolási rendszerrel kapcsolatos korrupciós ügyben a zuglói polgármestert és a helyi MSZP-s képviselőt, Tóth Csabát is gyanúsítja.

Zuglói ingatlanfejlesztés állami megvásárlása

Zuglói ingatlanfejlesztés állami megvásárlása

2023. júniusában került a hírekbe, hogy a Magyar Állam 244 milliárd forintért megvásárolt egy zuglói ingatlanberuházást. 

A Rákospatak utca - Bosnyák utca által határolt területen, eredetileg az önkormányzat tulajdonában álló telket 2006-ban 4 milliárd forintért adta el a Zuglói Önkormányzat. Azóta különböző fejlesztéseket terveztek, először egy bevásárlóközpont építését, amelyet az Echo Investment Kft. valósított volna meg.

A terület sorsa a kivitelező és az önkormányzat közötti feszültségek miatt sokáig rendezetlen volt, míg 2017-ben a Bayer-CFE Zrt. az önkormányzat hozzájárulásával megvásárolta azt a korábbi tulajdonostól, akkor még azzal a szándékkal, hogy a bevásárlóközpont tervének megvalósítását folytatják. A felvásárló cég felett 2019-ben a Bayer Construct Kft. teljes tulajdonosi jogot szerzett. A Tiborcz István-közeli, Balázs Attilához köthető Bayer Construct Zrt. leányvállalata, a Zugló-Városközpont Ingatlanfejlesztő Kft. vette át a munka kivitelezését. 

A 2019. december 23-án megjelent Magyar Közlönyben az ingatlanfejlesztést felvették a nemzetgazdasági szempontból kiemelt jelentőségű ügyek nyilvántartásába. Míg korábban az önkormányzatnak lett volna véleményezési és döntési joga a területtel kapcsolatban, ezt a kiemelt státusszal elveszítették. A lakosság nagy része és az önkormányzat is ellenezte a projektet, végül a Kúria döntésére volt szükség a zuglói képviselő-testület által meghozott változtatási tilalom eltörléséhez, miután az önkormányzat így próbálta megakadályozni a kormány által kiemelt beruházássá minősített építkezés elkezdését. 2022 áprilisában a cég meg is kapta az építési engedélyt Budapest Főváros Kormányhivatalától. 

A projektcég kérte a terület rozsdaövezeti akcióterületté való kijelölését, amelyet 2023 áprilisában egy kormányrendeletben szintén jóváhagytak. Így a területen felépülő új lakásokra érvényes kedvezményes 5 százalékos áfa is visszakérhető, és még nagyobb mértékben beépíthető a terület.

Az adásvételi szerződést 2023. április 6-án megkötötték, erről azonban az önkormányzatot nem tájékoztatták, pedig annak elővásárlási joga lett volna a területre. Az eredetileg új városközpontnak, majd bevásárlóközpontnak szánt területen az állami megvásárlás után várhatóan kisebb kormányzati negyed épül. Gulyás Gergely tájékoztatása szerint olyan, eddig bérelt ingatlanokban működő kormányzati szervek költözhetnek be a készülő irodákba, mint a NAV és a Központi Ellátási Főigazgatóság.

A szerződés részleteit nemzetbiztonsági okokra hivatkozva titkosította a Nemzeti Vagyonkezelő (MNV). 2023. augusztusában a Fővárosi Törvényszék úgy döntött, hogy nyilvánosságra kell hozni annak részleteit, az ítélet nem jogerős.


Fotó: Népszava

Találatok/oldal: Listázási sorrend:
Találatok: [2]  Oldalak:   1

A zuglói óriásberuházás kivitelezőjének meg kell állapodnia az önkormányzattal, különben nem fizet neki az állam

Hadházy Ákos zuglói országgyűlési képviselő a Transparency International segítségével kiperelte azt a szerződést, amit a Magyar Állam kötött a Bosnyák téri kormányközeli óriásberuházás kivitelezőjével, a Tiborcz István üzlettársa által irányított Bayer Construct Zrt. projektcégével. A szerződés (itt olvasható) lényege, hogy a Magyar Nemzeti Vagyonkezelő 244 milliárd forintért megveszi a Zugló központjában jelenleg is épülő irodakomplexumot.

Bejöttek egyeztetni. Elmondtam, mik a gondok. Pár nap múlva jött a kormányrendelet

„Ne olyan beszélgetéseket képzelj el, hogy megmondja, hogy ki fog rúgni, hanem mondjuk, hogy nem örül annak, hogy megszűnt a bizalom. Hogy nem érti, a főépítész véleménye miért különbözik a polgármesterétől. Akkor én mondtam, hogy hát igen, öt év szakmai egyetem a különbség” – mesélte Dienes János, Zugló korábbi főépítésze, amikor arról kérdeztük, milyen volt a viszonya Horváth Csabával, a kerület MSZP-s polgármesterével.
Találatok: [2]  Oldalak:   1