language

Kulcsszavak:

közigazgatás highlight_off

Akták:

Quaestor botrány highlight_off

Quaestor botrány

Quaestor botrány

2015. március 10-én a Nemzeti Bank részlegesen felfüggesztette a Quaestor Értékpapír-kereskedelmi és Befektetési Zrt. tevékenységi engedélyét, mivel a gyanú szerint a cég 150 milliárd forintnyi fiktív kötvényt bocsáthatott ki. A Nemzeti Nyomozó Iroda csalás gyanújával ismeretlen tettes ellen indított nyomozást az ügyben, Tarsoly Csabát, a Quaestor cégek tulajdonosát csak két és fél hét elteltével vették őrizetbe gyanúsítottként. A Quaestor-per 2016 nyarán kezdődött: az ügyészség több, mint ötezer rendbeli csalást és sikkasztást rótt fel Tarsoly Csaba és társai terhére. A per azóta is tart – a vádhoz szükséges megfelelő szakértői vélemény ugyanis továbbra is hiányzik.

Több minisztérium, köztük a Külgazdasági és Külügyminisztérium is befektetett korábban a Quaestornál. A KKM mintegy 72 milliárd forint értékű befektetését az ügyészség szabálytalannak ítélte. Emellett a Külügyminisztérium által létrehozott Magyar Nemzeti Kereskedőház is milliárdokat bízott a brókercégre, majd egy nappal a botrány kirobbanása előtt mentette ki a tőkéjét a Quaestortól. Ez többekben bennfentes információval való visszaélés gyanúját keltette, a kormány ezzel szemben cáfolta, hogy bennfentes információik lettek volna – állításuk szerint miniszterelnöki utasításra vették ki a pénzt a Quaestortól. Orbán Viktor elismerte: ő rendelte el, hogy a minisztériumok ürítsék ki brókercégeknél vezetett számláikat, ugyanis a Buda-Cash bedőlése után úgy látta, hogy a “dominóhatással fenyegetett időszakban egyetlen forintnyi közpénzt sem szabad tartani” brókercégeknél.

Az ügynek több, mint 30 ezer károsultja van, összesen mintegy 200 milliárd forintos kárral. Bár az állam a botrány kirobbanásakor széleskörű kártalanítást ígért ez azóta is csak részlegesen valósult meg. Az egykori Quaestor-ingatlanvagyonból ugyanakkor több vagyonelem töredékáron Tiborcz István-közeli kör tulajdonába került: így például a győri ETO-javakat (stadion, pláza és hotel) 8,2 milliárd helyett 820 millióért szerezte meg Paár Attila, a West Hungária Bau tulajdonosa, Tiborcz egykori üzlettársa. Itt említhetjük a mátrai Lifestyle Hotelt is, ami 2018-ban a Quaestor leányvállalatától Mészáros Lőrinc érdekeltségeihez került, majd a BDPST Grouphoz vándorolt át – mindeközben, bár több száz milliós állami támogatást kapott felújításra, egykori Quaestor-vagyonelemként továbbra is bűnügyi zár alatt van. 

Támogass minket rendszeres adományoddal,

hogy a korrupciós ügyek ne tűnjenek el a süllyesztőben!

Találatok/oldal: Listázási sorrend:
Találatok: [27]  Oldalak:   1 2 3   >  >>

A Quaestor-ügy után távozott a külügyből a gazdasági helyettes államtitkár, mára nagykövet lett belőle

\"A CETHItalia srl. olasz-magyar kereskedőház a Magyar Kormány exlúzív (sic) olaszországi kereskedőházi partnere. Tulajdonosa, Kohut Balázs rendkívüli és meghatalmazott nagykövet, aki megbízatása szerint Olaszország és Magyarország diplomáciai és gazdasági kapcsolatainak az erősítésén dolgozik.\" Többek között ezt írja magáról honlapján egy milánói vállalkozás. A szöveg azért is érdekes, mert Kohut Balázs 2015 tavaszáig a külügy helyettes államtitkára volt, nagyköveti kinevezését nem verték nagy dobra, a cége pedig látszólag pont az csinálja, amit neki nagykövetként amúgy is kellene.

Kiss Szilárd nem láthatott titkos iratokat

Nem tekinthetett be minősített iratokba a most előzetesben lévő egykori agrárdiplomata, Kiss Szilárd - derült ki a külgazdasági tárca közléséből. Vagy azért, mert nem esett át nemzetbiztonsági átvilágításon, vagy azért, mert az ellenőrzés kockázatokat tárt fel.

Közpénzek a Quaestornál: csúcsra jár a kormányzati ködgép

Hiába kerülnek nyilvánosságra naponta új információk a Quaestor-ügyben, a kérdések gyorsabban szaporodnak, mint a válaszok. Különösen messze vagyunk attól, hogy kiderüljön, hogy milyen konstrukcióban, ki és mennyi közpénzt rakott a bebukott cégcsoportba, illetve hogy a befektetésekről, majd azok kivonásáról szóló döntések meghozói mit tudtak a csoport működésének kockázatairól és pénzügyi helyzetéről. Az üggyel kapcsolatos adatigénylésekre érkezett válaszokból szemlézünk.

Az MNB pénzügyi felügyelet hivatalos honlapja szerint még aktív a Quaestor kötvényeket kibocsátó cég

Találkoztatok már olyan emberrel, aki nem tudja, ki volt Elvis Presley? Mert bizony van ilyen. És olyan ember is lehet, aki sajtót nem olvas, de ha megtakarításairól dönt, akkor az MNB felügyeleti honlapjára megy fel, és ott nézi meg, hogy milyen piaci szereplők aktívak.

MSZP: a pénzügyi felügyeletet is vizsgálni kell a brókerbotrányban

Az MSZP szerint az Állami Számvevőszék (ÁSZ) jelentése is igazolja azt a kritikát, hogy a Magyar Nemzeti Bank (MNB) felügyeleti tevékenysége nem volt megfelelő, ezért a szocialisták szerint vizsgálni kell a pénzügyi felügyeletet a brókerbotrány miatt.

Szigetvári: szisztematikusan korrupt közbeszerzéseket írtak ki

Nem örülök, ha Magyarország bármilyen negatív kontextusban szerepel, én csak azt kifogásoltam, hogy óriási szégyen, hogy a kormánynak Brüsszel mondja meg, hogy képtelenek vagyunk tisztességesen felhasználni az uniós forrásokat – ezt Szigetvári Viktor mondta az ATV Egyenes Beszéd című műsorában.

Quaestor-ügy: teljes a zűrzavar

Egymásnak ellentmondó információk és teljes zűrzavar. Sajtóinformációk szerint már négy éve tudhatta az Orbán-kormány két minisztere, hogy valami nincs rendben a Questor körül.

Az egész ország Quaestor-károsult lett?

Kártalanítást kapnak a Quaestor-ügyfelek. Az Országgyűlés döntését Rogán Antal megnyugtató megoldásnak nevezte. Nem így az ellenzéki pártok. Ők azt mondják, közpénzből fizettetik meg az államigazgatás hibáit, ezért az egész ország Quaestor-károsult. Közben a Világgazdaság rámutatott: nem csak így éri kár az adófizetőket. Azzal, hogy az állam bankokat vásárolt, be kell szállnia a károsultak érdekében létrehozott alapba is. És ez megint több milliárd adóforintot jelent.

Brückner: elsikálták az ETO Park ügyének vizsgálatát

2010 után érdekes volt, hogy az MFB-nek nem volt elszámoltatása, úgy nézett ki, hogy van valami kontinuitás, de 2011-ben azt lehetett hallani, hogy az ETO Park miatt mégis lesz vizsgálat, de a mai kommunikációból az derül ki, hogy ezt végül elsikálták – ezt Brückner Gergely mondta az ATV Egyenes Beszéd című műsorában.

MSZP: az adófizetők fizetik a kártalanítást a brókerügyben

Az MSZP szerint a Fidesz a Quaestor-ügy valódi felelőse, a Magyar Nemzeti Bank (MNB) helyett végső soron az adófizetőkkel fizettetné meg a pénzügyi vállalkozás ügyfeleinek kártalanítását.
Találatok: [27]  Oldalak:   1 2 3   >  >>