language

Akták:

Felszámolói piac újraosztása highlight_off

Személyek:

Varga Judit highlight_off

Felszámolói piac újraosztása

Felszámolói piac újraosztása

2021. március 4-én a kormány újraosztotta a felszámolói piacot: ekkor kerültek kihirdetésre annak az állami pályázatnak a nyertesei, amely arra irányult, hogy a jövőben kik tevékenykedhetnek felszámolóként, vagyis a hitelezők követeléseinek kielégítése végett a fizetésképtelenné vált vállalkozások felszámolását kik jogosultak elvégezni.

A pályázat eredményeként egy szubjektív pontozású elbírálást követően a felszámolói névjegyzékben szereplők száma 130-ról 90-re csökkent. A nyertesek közé 54 új cég került be, amelyek fele fideszes politikusok vagy más kormányközeli személyek érdekeltségében áll. A cégtulajdonosok között megtalálható Papcsák Ferenc (Fejérvári-ház Kft.), Tasnádi László (Q-Tron Reorganizációs és Felszámoló Kft.), Mészáros Lőrinc cégbirodalmához kötődő Gál Miklós (Prima Liquidator Kft.), valamint a Valton-Sec biztonsági cég többségi tulajdonosa, Varga Lajos (BVL Kft). Szintén egy új felszámolói cég által került a felszámolói szférába Fintha-Nagy Ádám, aki a Rogán Antal V. kerületi polgármestersége idejére datálható ingatlanügyekkel kapcsolatban vált ismertté, illetve ő vette meg Rogán feleségének szülőfalujában található műemlék kastélyt is. Az újonnan létrehozott felszámoló cégek közül többet is a banki követelések egyik legnagyobb vásárlójának, Jellinek Dániel cégbirodalmának fővárosi irodaházába, az M9-be jegyeztek be. 

A Magyar Bírósági Végrehajtói Kar volt elnöke, Schadl György több szálon is kötődik a felszámoló üzlethez. Az időközben lefoglalt Red Carpet Kft. révén Schadl és felesége tulajdonában álló, több önálló bírósági végrehajtónak székhelyéül szolgáló irodaházba van bejelentve a ProTrust Reorganizáció Felszámoló és Befektetési Kft., amelycég sok mással együtt a fentebb írt állami pályázat leadási határidejének napján jött létre. A ProTrust, illetvea Paladino Felszámoló Kft. fele Schadl édesanyja, Hazai (vagy leánykori nevén Pozsár) Edit Rozália tulajdonában áll. A cégek 2020-as megalapítása előtt Hazainak semmilyen gazdasági érdekeltsége nem volt.

Emellett Schadl kapcsolatban állt a ,,felszámolók királyának” nevezett Koller Mihály Dávid ügyvéddel, aki jelenleg 2 felszámoló cég tulajdonosa, és aki 2018-ig a Nemzeti Reorganizációs Nonprofit Kft. felszámolóbiztosa volt: ezt a céget a kormány a stratégiailag kiemelt jelentőségű gazdálkodó szervezetek csőd- és felszámolási eljárásainak lefolytatása céljából hozta létre. Koller intézte például az ETO Park Kft. felszámolását, amely a Quaestor-birodalom egyik fontos tagja volt, valamint üzletelt az Orbán-családdal is. Schadl naplójában Koller neve szerepel egy 2020 végi Illatos úti megbeszélésnél, ahol a Budapesti Vegyiművek Zrt. található, amely felszámolását Koller végezte abban az időben.   A Völner-Schadl ügy ötödrendű vádlottjának vallomása alapján Koller és Schadl üzleti kapcsolatban álltak: például 2021 májusában, másfél évvel az ISD Dunaferr Dunai Vasmű Zrt.felszámolásának elrendelése előtt egyeztetéseket folytattak annak felszámolásáról. A lehallgatott telefonbeszélgetések alapján 2021 szeptemberében az Intercontinental Hotel teraszán Schadl egyeztetett Kollerrel és a Völner-Schadl ügy harmadrendű vádlottjával (Schadl ,,gazdájával”) egy milliárdos értékű felszámolásban való részvételről, amellyel kapcsolatban bírók lefizetése is szóba került.

Varga Judit

Varga Judit (Miskolc, 1980 – ) magyar jogász, politikus. 2004-es diplomaszerzését (ME ÁJK) követően Budapesten ügyvédjelöltként, majd bírósági fogalmazóként dolgozott 2009-ig. 2009-2018 között Brüsszelben, az Európai Parlamentben tevékenykedett politikai tanácsadóként, ahol részt vett a környezetvédelmi, klímapolitikai és közegészségügyi jogalkotással kapcsolatos munkákban. 2018 májusától a Miniszterelnökség európai uniós kapcsolatokért felelős államtitkára. Államtitkárként Magyarország nemzeti szuverenitásra épülő migrációs álláspontját reprezentálta, amely szerint minden országnak joga van eldönteni, hogy kiket enged be a területére. Ezzel összefüggésben közreműködött a Sargentini-jelentéssel szembeni kormányzati védekezés kidolgozásában, majd később képviselte a magyar kormányt a 7-es cikk szerinti eljárás vitáiban.

2019. július 12. és 2023. július 31. között, a negyedik-ötödik Orbán-kormány alatt Magyarország igazságügyi minisztere. Miniszteri tisztsége alatt látott napvilágot a Pegasus-ügy és a Völner-Schadl ügy is. 2023. júliusi miniszteri lemondását követően felmerült, hogy a Fidesz listájának vezetője lesz a 2024-es európai parlamenti választásokon, ám 2024 februárjában kirobbant kegyelmi ügy nyomán visszavonult a közélettől, képviselői mandátumáról is lemondott.

Az egyetemi modellváltás következtében 2020 júniusa és 2023. február 15. között a Miskolci Egyetemet fenntartó alapítvány (Universitas Miskolcinensis Alapítvány) kuratóriumi elnöke.

2008 és 2023 között Magyar Péter, a Diákhitel Központ vezérigazgatójának házastársa. Három gyermekük született: Levente, Lóránt és Miklós.

Találatok/oldal: Listázási sorrend: